Trwa ładowanie...
Waluty

Dziś dane o produkcji przemysłowej z Polski

Wczoraj popołudniu złoty umacniał się, a kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,1200. Dzisiejsze notowania rozpoczynają się kontynuacją umocnienia i dalszą zniżką wartości euro względem złotego, pod poziom 4,1000.
Share
Joanna Pluta
Joanna PlutaŹródło: TMS Brokers
da3kjuf

Również w notowaniach USD/PLN wczoraj po południu i dziś na otwarciu miały miejsce znaczące spadki - kurs zszedł poniżej wsparcia 2,8000, w okolice 2,7800. W obecnym momencie, najbliższymi barierami dla spadków EUR/PLN oraz USD/PLN są poziomy odpowiednio: 4,0700 i 2,7300.

Wraz ze złotym umacniają się pozostałe waluty regionu. Aprecjacja ta ma miejsce pod wpływem dobrych nastrojów na giełdach oraz wzrostu eurodolara do poziomu najwyższego od roku. Jakkolwiek złoty reaguje głównie na wydarzenia na rynku zagranicznym, wparciem dla polskiej waluty dziś rano mogła być również wypowiedź ministra finansów L. Koteckiego, zdaniem którego deficyt fiskalny w Polsce powinien spaść do poziomu 3% PKB do 2012 roku, o ile krajowa gospodarka będzie znajdowała się na ścieżce zrównoważonego wzrostu. Odnośnie prognoz wzrostu gospodarczego natomiast wypowiedział się członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. A. Sławiński. Według jego oczekiwań, krajowy PKB w przyszłym roku może wzrosnąć o 2%.

Dziś z kraju napłyną dane o produkcji przemysłowej w sierpniu. Na rynku oczekuje się wzrostu produkcji w minionym miesiącu o 0,4% w porównaniu z sierpniem 2008 r. Po raz kolejny wynik ten stanowiłby znaczące wyróżnienie na tle regionu. Odczyty dynamiki produkcji przemysłowej z Węgier oraz Czech wciąż bowiem wskazują na znaczne spadki – według ostatnich (lipcowych) danych wyniosły one odpowiednio: 19,4% r/r oraz 18,2% r/r. Dziś również opublikowany zostanie wskaźnik inflacji producentów za sierpień – według prognoz powinien on wynieść 2,7% r/r.

da3kjuf

Kurs EUR/USD kontynuuje wzrosty. Wczoraj zdołał pokonać on dość istotny opór 1,4720 (szczyt dynamicznej, grudniowej korekty wzrostowej) i znalazł się na najwyższym poziomie od września 2008 r. Kurs tej pary walutowej pozostaje barometrem nastrojów rynkowych i wzrasta dzięki dalszej poprawie klimatu inwestycyjnego na świecie. Wczoraj na rynkową atmosferę pozytywnie wpłynął lepszy od prognoz odczyt danych z USA na temat produkcji przemysłowej w sierpniu. Dzisiaj uwaga światowych inwestorów skupi się na publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych na temat liczby rozpoczętych budów domów oraz liczby wydanych pozwoleń na budowy domów (poznamy je o godz. 14.30). Reakcję rynku może również wywołać przedstawiany o godz. 16.00 indeks Fed Filadelfia.

Po przebiciu oporu 1,4720, przed kursem EUR/USD otworzyła się szansa na wzrost w kierunku psychologicznej bariery 1,5000. Należy jednak zwrócić uwagę, że notowania tej pary walutowej są już dość znacznie wykupione (14-okresowy oscylator RSI na wykresie dziennym przebywa w obszarze wykupienia i znajduje się na najwyższym poziomie od grudnia 2008 r.), co może oznaczać, iż przed ewentualną zwyżką do 1,5000, czeka nas nieco dłuższy przystanek. Dzisiaj o godz. 9.30 za euro płacono ok. 1,4740 USD.

Warto zauważyć, że w ślad za wzrostem kursu EUR/USD nie podażą para GBP/USD. Wynika to ze słabości notowań funta względem głównych walut. Dzisiaj z Wielkiej Brytanii napłyną dane na temat sprzedaży detalicznej w sierpniu. Wartość funta tradycyjnie już powinna dość silnie zareagować na publikację tego wskaźnika. Jeśli dane te okażą się lepsze od prognoz, sytuacja w notowań brytyjskiej waluty powinna ulec poprawie, a kurs GBP/USD zyska potencjał do wzrostów w kierunku szczytów z tego miesiąca, tj. 1,6750 (dzisiaj o godz. 9.30 kształtował się on na poziomie 1,6540). Odczyt wspomnianego wskaźnika będzie miał miejsce o godz. 10.30.

Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

da3kjuf

Podziel się opinią

Share
da3kjuf
da3kjuf