Trwa ładowanie...

Dziś mija ważny termin dla podatników. Trzeba dostarczyć ten druk

Jeżeli podatnicy spóźnią się z dostarczeniem tych dokumentów, to mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej i finansowej. O jakich drukach mowa?

Termin składania części deklaracji PIT rozpoczął się wraz z początkiem 2024 roku
Termin składania części deklaracji PIT rozpoczął się wraz z początkiem 2024 roku Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d3c8bgw
d3c8bgw

29 lutego mija termin przekazania pracownikom deklaracji PIT-11, zawierającej informacje o przychodach, kosztach i zyskach podatnika, a także PIT-R, czyli specjalnego rodzaju formularza PIT, na którym wykazuje się informacje na temat wypłaconych podatnikowi kwot z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.

Dziś mija termin na złożenie deklaracji podatkowej

Jak wskazują przepisy Ustawy o podatku PIT, podatnicy rozliczający się na podstawie m.in. wspomnianych deklaracji w 2024 roku muszą zrobić to w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Do dziś powinniśmy zgłosić niektóre z nich - przypomina Pit.pl.

Osoby, które nie złożą deklaracji do końca kwietnia, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej i finansowej - w zależności od wysokości podatku do zapłaty - zaniechanie rozliczenia może bowiem zostać uznane za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe. O jakie druki chodzi?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Kto składa PIT-R?

PIT-R składają obywatele, którzy są osobami fizycznymi, a także które prowadzą działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej.

Wśród druków, które należy przekazać płatnikom do końca lutego znajdują się również PIT-8C (informujący o dochodach uzyskanych z tzw. kapitałów pieniężnych), IFT-1 / IFT-1R, (dla osób niemających w Polsce miejsca zamieszkania), czy PIT-16A do US -skierowany do przedsiębiorców, którzy opodatkowali swoje dochody na zasadzie karty podatkowej.

d3c8bgw

Za niezłożenie PIT-u w terminie grozi nam kara

Ostatnio wspominaliśmy, że sytuacja, w której podatnik nie złoży deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Dlatego, aby ustrzec się odpowiedzialności karnej, powinniśmy po upłynięciu terminu zawiadomić organ powołany do ścigania, a także złożyć zeznanie po terminie licząc się ze wszczęciem postępowania podatkowego i poniesieniem kary - podaje Pit.pl.

"W przeciwnym razie podlegamy karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, lub obu tym karom łącznie" - podano.

Jeśli podatnik nie opłacił podatku w terminie powinien liczyć się również z naliczeniem odsetek za zwłokę. Według serwisu ksiegowosc.infor.pl te wynoszą:

  • 14,50 proc. w skali roku - stawka podstawowa odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych;
  • 7,25 proc. w skali roku - stawka obniżona odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (50 proc. stawki podstawowej),
  • 7,25 proc. w skali roku - stawka opłaty prolongacyjnej (50 proc. stawki podstawowej),
  • 21,75 proc. w skali roku - stawka podwyższona odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (150 proc. stawki podstawowej).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3c8bgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c8bgw