Trwa ładowanie...
d2wk44m
Waluty

Dziś wyniki europejskich testów

Dziś po zamknięciu rynków akcji w Europie opublikowane będą długo oczekiwane wyniki testów europejskich banków.
Share
Przemysław Kwiecień
Przemysław KwiecieńŹródło: X-Trade Brokers
d2wk44m

Istnieje jednak obawa, iż nawet przy braku negatywnych niespodzianek nie pomoże to specjalnie w poprawie nastrojów. Rynkom akcji nie pomogły natomiast bardzo dobre wyniki Google – inwestorzy boją się bowiem o perspektywy.

EURUSD – stress testy nie pomogą?

Dziś (o godz. 18.00) opublikowane będą wyniki stress-testów europejskich banków. Teoretycznie jest to bardzo ważne wydarzenie, gdyż ryzyko niewypłacalności krajów z południa Europy jest też ryzykiem stabilności europejskiego sektora bankowego. W praktyce jednak wyniki mogą nie mieć znaczącego wpływu na rynek. Inwestorzy bowiem zakładają, iż przyjęto takie założenia, aby żaden z większych europejskich kredytodawców nie miał problemu z przejściem testu. Zastrzeżenia dotyczą założeń, które nie przewidują bankructwa konkretnego kraju. Tym samym testy nie uwzględnia ryzyka wycenianego dziś przez rynki obligacji – banki bowiem większość papierów dłużnych klasyfikują jako trzymane do zapadalności i spadek cen obligacji nie wpływa bezpośrednio na ich wyniki (a przez to na ewentualną potrzebę dokapitalizowania). W rezultacie wyniki mogą nie być w stanie istotnie pomóc notowaniom europejskiej waluty.

d2wk44m

Tymczasem rzut oka na rynek stopy procentowej wykazuje, iż wyprzedaż dolara po wystąpieniu Bena Bernanke mogła być przesadzona. Przede wszystkim oczekiwania na termin podwyżki stóp procentowych w USA (drugi kwartał 2012) nie zmieniły się, tymczasem w Europie oczekiwania na podwyżki spadają. Dlatego można powiedzieć, iż ostatnie wzrosty na parach EURUSD, GBPUSD, ale także AUDUSD nie mają podparcia w rynku stopy procentowej. Tym bardziej dotyczy to pary USDCHF (rynkowe stopy procentowe w Szwajcarii nigdy nie były tak niskie), ale jak wiadomo kurs franka rządzi się (choć zapewne do czasu) nieco innymi prawami.

Rynki akcji – Google zaskakuje, dane neutralne, ale rynki słabe

Pomimo świetnych wyników Googla (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=21803) i w sumie nienajgorszych danych z USA (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=21794) na rynkach akcji przeważają sprzedający. Jedna przyczyna to fakt, iż rynek przereagował w środę na słowa Bernanke (o czym pisaliśmy już wczoraj rano), druga to coraz większe zagrożenie amerykańskiego ratingu – jest także na liście obserwacyjnej S&P (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=21794). Sytuacja techniczna w notowaniach kontraktów na WIG20 również nie wygląda najlepiej (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=21798).

W kalendarzu – dane z USA, stress-testy i Citi

Dziś czekają nas kolejne dane z USA, tj. inflacja (14.30, konsensus -0,1% m/m, +0,2% m/m dla bazowej), NY Fed (14.30, konsensus +5 pkt.) i produkcja (15.15, konsensus +0,3% m/m), a także wstępny wskaźnik nastrojów (15.55, konsensus 72,5 pkt.). Dla oceny perspektyw ekonomicznych kluczowe będą dane o produkcji i NY Fed (szczególnie że rynek zakłada duże odbicie). O 14.00 wyniki poda Citi, zaś o 18.00 opublikowane będą wyniki stress testów (omówienie o 18.30).

dr Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d2wk44m

Podziel się opinią

Share
d2wk44m
d2wk44m