WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nbp

Dzisiaj żegnamy Sławomira Skrzypka

W kościele św. Krzyża w Warszawie w poniedziałek po południu odbyły się
uroczystości pogrzebowe zmarłego tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem
prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzisiaj żegnamy Sławomira Skrzypka
(AFP, Fot: BARTEK WRZESNIOWSKI)
WP

Trumna z ciałem Sławomira Skrzypka spoczęła w grobie na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Żołnierze z Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oddali cztery salwy honorowe. Wcześniej na ręce rodziny Skrzypka złożyli flagę państwową, którą okryta była jego trumna.

Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na jego pogrzebie na warszawskich Powązkach zebrali się przedstawiciele najwyższych władz, Sejmu, instytucji finansowych i setki warszawiaków.

Prezesa NBP pożegnał na cmentarzu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podziękował mu "za wierność, za to, że był człowiekiem idei, dla którego wartości były rzeczywiście ważne, że nie kierował się doraźnym interesem". Kaczyński przypomniał, że, aby polecieć na uroczystości katyńskie, Skrzypek skrócił urlop w Ameryce Południowej.

WP

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że bank centralny pod przywództwem Skrzypka świetnie zdał egzamin z wielkiej próby, jaką była walka z kryzysem. Pochwalił go za interwencję na rynku walutowym, podjętą na dzień przed śmiercią. Zdaniem Rostowskiego, był to wyraz oddania i troski o Polskę.

W poniedziałek po południu w mszy żałobnej w kościele św. Krzyża w Warszawie wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wicepremier Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Rostowski, pełniący obowiązki szefa banku centralnego Piotr Wiesiołek, członkowie Rady Polityki Pieniężnej: Elżbieta Chojna-Duch, Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca, Anna Zielińska-Głębocka, były prezes NBP Leszek Balcerowicz, szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza.

Mszy świętej przewodniczył biskup Henryk Tomasik. - Składamy hołd naszej ojczyźnie, która traci wspaniałych ludzi. Modlimy się za ojczyznę, aby to była ojczyzna ludzi, którzy się szanują. Aby wartości Bóg, honor, ojczyzna były wartościami, które naprawdę kształtują życie publiczne - powiedział biskup.

Podkreślił, że ziemie i narody, które tracą pamięć, tracą życie. - Pochylamy się dziś nad wielką tajemnicą ojczyzny, która nie chciała utracić pamięci - powiedział. Mówił, że spotkały się dwie ofiary, "ta sprzed 70 lat była wynikiem nienawiści i ta z 10 kwietnia, będąca wynikiem miłości i troski o ojczyznę".

WP

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odznaczył Skrzypka pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aktor Emilian Kamiński pożegnał Sławomira Skrzypka słowami wiersza Leszka Długosza "Modlitwa za nich". Złożył także wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym.

Trumnę z ciałem Sławomira Skrzypka odprowadził na cmentarz na Powązkach kondukt, w którym szło kilkaset osób, m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, członkowie Rady Polityki Pieniężnej, posłowie, kombatanci, pracownicy banku centralnego, rodzina i przyjaciele zmarłego tragicznie prezesa NBP. Na cmentarzu oczekiwały tłumy ludzi.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia, towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w drodze do Katynia na uroczystości rocznicowe.

WP

- Stał twardo na straży niezależności banku. Był rzetelnym i dobrym partnerem - powiedział premier Donald Tusk podczas ceremonii powitania trumien z ciałami ofiar katastrofy.

Kiedy 10 stycznia 2007 roku Sejm wybrał go na prezesa Narodowego Banku Polskiego, mówił, że czuje ogrom odpowiedzialności. - Zrobię wszystko, żeby ci, którzy nie chcieli mnie poprzeć, w przyszłości uznali, że właściwie spełniam swoją funkcję - zapewniał.

Skrzypek urodził się w 1963 r. Pochodził z Katowic. Mieszkał w centrum miasta w pobliżu Kościoła Garnizonowego, dwa kroki od miejsca, gdzie dziś stoi pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej; do dziś mieszka tam jego rodzina.

Był absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskał dyplom MBA Uniwersytetu Wisconsin - La Crosse. Odbył praktyki w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, koncentrując się na pracach legislacyjnych z dziedziny bankowości i finansów oraz przy Misji Polskiej ONZ w Nowym Jorku.

WP

W latach 1993-1997 był zatrudniony w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie zajmował się m.in. kontrolą finansową struktur administracji rządowej i samorządowej oraz sektora bankowego. Od maja 2000 r. do czerwca 2001 r. wchodził w skład grupy doradców PZU Życie. W latach 1997-2000 sprawował funkcję zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Od 2001 r. zajmował się doradztwem finansowym. Był członkiem rady nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ SA. W latach 2001-2002 był członkiem zarządu PKP SA.

W latach 2002-2005 był zastępcą prezydenta Warszawy, odpowiedzialnym m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski. Na tym stanowisku zainicjował współpracę władz Warszawy m.in. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Bankiem Rozwoju Rady Europy oraz bankami zagranicznymi z całego świata. Od grudnia 2005 r. był wiceprezesem zarządu PKO BP, a od września 2006 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu PKO BP. Od maja 2006 r. sprawował funkcję przewodniczącego rady nadzorczej TVP. W dniu 10 stycznia 2007 r. został powołany przez Sejm RP na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Prezes Sławomir Skrzypek, którego kandydatura na stanowisko szefa NBP została zgłoszona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kojarzony był jako osoba związana politycznie z prezydentem.

WP

W wielu, niekiedy kluczowych dla finansów publicznych kwestiach, poglądy Sławomira Skrzypka zdecydowanie różniły się od stanowiska rządu. Miało to miejsce na przykład w sprawie podziału zysku NBP czy dostępu do tzw. Elastycznej Linii Kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Skrzypek był sceptyczny wobec szybkiego przystąpienia Polski do strefy euro. Ostrzegał przed nieprzemyślanym przyjęciem unijnej waluty przez Polskę.

Pisał o tym także w ostatnim swoim artykule opublikowanym we wtorek przez "Financial Times". Został on napisany przez Skrzypka na krótko przed jego tragiczną śmiercią. Według prezesa NBP konieczne reformy strukturalne w dłuższym czasie poprawią kondycję polskiej gospodarki tak, by spełniła kryteria członkostwa w Europejskiej Unii Monetarnej. - Dążąc do wprowadzenia euro musimy kierować się mądrością. Nie powinniśmy wiązać sobie rąk terminami, które mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego - pisał.

Sławomira Skrzypka spodziewano się na środowych katowickich obchodach 70. rocznicy tragedii w Katyniu. Jako szef banku centralnego wielokrotnie przyjeżdżał na Śląsk, by uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających historyczne wydarzenia: działalność Armii Krajowej, powstanie wolnych związków zawodowych, 20-lecie odzyskania niepodległości, 28. rocznicę śmierci górników z kopalni "Wujek", 65. rocznicę Marszu Śmierci.

Podczas spotkań z kombatantami prezes NBP zwykł mówić, że wyemitowane przez bank okolicznościowe monety upamiętniające te wydarzenia to "miliony małych, symbolicznych pomników", które przechowywane w domowych zbiorach służą kultywowaniu pamięci o najważniejszych wydarzeniach z historii kraju i narodu. Skrzypek wspierał m.in. pomysł wydania monety o nietypowym nominale 37 zł, z okazji 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kapelan Solidarności miał 37 lat, gdy został zamordowany.

Znajomi Skrzypka z młodości wspominają, że szacunek do polskiej historii przyszły prezes NBP wyniósł z domu i działalności studenckiej - w latach 80. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie studiował. Sympatyzował też z Konfederacją Polski Niepodległej. W stanie wojennym był skazany za działalność opozycyjną.

Był żonaty, osierocił troje dzieci.

WP.pl, PAP

Polub WP Finanse
WP
WP