Trwa ładowanie...

Dziwne wymogi pracodawców. Kiedy i jak odmawiać?

Pracodawca każe ci zrobić coś, co z różnych względów jest dla ciebie niewykonalne? Zamiast męczyć się, lepiej odmówić. Ale jak? Istnieją sposoby, by zrobić to nie szkodząc jednocześnie sobie.

Dziwne wymogi pracodawców. Kiedy i jak odmawiać?Źródło: © Kurhan - Fotolia.com
d4345rd
d4345rd

Pracodawca każe ci zrobić coś, co z różnych względów jest dla ciebie niewykonalne? Zamiast męczyć się, lepiej odmówić. Ale jak? Istnieją sposoby, by zrobić to nie szkodząc jednocześnie sobie.

  1. Dokładnie oceń powód swojej odmowy Oceń dlaczego musisz odmówić wykonania jakiegoś zadania. Czy zadanie narusza twoje prawa jako osoby, twoje przekonania religijne lub kulturowe, czy jest to po prostu coś, czego nie lubisz robić? Warto uzmysłowić szefowi prawdziwe powody naszej niechęci do wykonania zadania. Zastanów się także, czy zadanie znajduje się w twoim zakresie obowiązków. Jeśli tak nie jest - o wiele łatwiej będzie uzasadnić odmowę.
  1. Postaw się na miejscu szefa Postaw się na miejscu szefa i zastanów się, jak twoja odmowa wpłynie na działalność firmy i innych pracowników. Na przykład, jeśli odmowa może doprowadzić do strat finansowych warto zastanowić się dwa razy, czy powiedzieć "nie". Ta sprawa jest bowiem zdecydowanie bardziej istotna niż np. zmiana harmonogramu spotkania. Jeśli nie chcesz jechać na spotkanie, a firma już zapłaciła za przejazd czy hotel, też musisz wziąć to pod uwagę. Poniesione koszty oznaczają bowiem stratę dla firmy i szef na pewno nie będzie zadowolony. Być może obciąży cię kosztami. Musisz więc ocenić, czy opłaca się odmówić.
  1. Zacznij wcześnie Jeśli wiesz z góry, że nie jesteś w stanie zrobić tego, czego się od ciebie żąda, nie zwlekaj do ostatniej chwili, aby o tym poinformować swojego szefa. Gdy będziesz czekać zbyt długo, przełożony nie będzie miał możliwości, by znaleźć alternatywę i inaczej rozwiązać dany problem. Postaraj się więc porozmawiać z nim jak najwcześniej, by dać mu czas na znalezienie innego rozwiązania. A najlepiej - jeśli sam je zaproponujesz. To zawsze robi dobre wrażenie.
  1. Zachowaj spokój Nigdy nie idź do swojego szefa z odmową, jeśli nie w pełni panujesz nad swoimi emocjami. Jeśli polecenie zdenerwowało cię, poczekaj, aż się uspokoisz, zastanów się nad tym, dlaczego chcesz odmówić, jaki to ma wpływ na firmę. Pomyśl na spokojnie także o rozwiązaniach alternatywnych. Zastanów się z wyprzedzeniem nad tym, co odpowiesz na ewentualne pytania. A te na pewno padną.
  1. Uczciwość przede wszystkim Używanie wyimaginowanych i nieprawdziwych pretekstów, by się wyplątać z jakiegoś zadania nie jest bezpieczną taktyką. Są szanse, że twój szef dowie się o tym, a to doprowadzi do utraty zaufania i może zaszkodzić karierze. Istnieją sytuacje, że powody odmowy są prawdziwe, ale wyglądają na dziwne. Na przykład, jeśli przyczyną odmowy przyjścia na firmową imprezę jest to, że może pojawić się na nim awanturujący się, zazdrosny mąż, warto poinformować szefa o tym z wyprzedzeniem. Sami jednak decydujmy, jak wiele szczegółów z życia prywatnego ujawniamy.
  1. Zaproponuj inne opcje Jeśli nie jesteś w stanie wykonać zadania, zapewnienie alternatywnego rozwiązania to świetny sposób, aby przekonać swojego szefa, że odmowa nie oznacza, że zadanie nie zostanie wykonane. Może można tę pracę przełożyć na inny termin? Może mógłby to zrobić ktoś inny? Jeśli zaproponujesz inne rozwiązania, dodatkowo podkreślając, że masz na sercu najlepsze interesy spółki i że odmowa nie jest oparta na chęci zaszkodzenia jej - odniesiesz sukces. Jeśli szef zaakceptuje twoje propozycje, łatwiej będzie akceptował twoje odmowy w przyszłości.
  1. Odpowiednio dobieraj słowa Nigdy nie zaczynaj rozmowy od słów, które znaczą "nie". Najpierw poinformuj szefa o tym, że bardzo zależy ci na tym, żeby firma działała sprawnie, potem wyjaśnij, dlaczego czegoś nie możesz zrobić. Pamiętaj jednak, by podawać logiczne i realne powody. Nawet jeśli przełożony w danym momencie nie będzie zachwycony, zrozumie, że odmawiasz bo nie masz możliwości dobrze u w terminie wykonać zleconej ci pracy. Pamiętaj też, że jeśli ze strachu przed reakcją szefa będziesz się zgadzał na wszystko, a potem realizował zadania zarywając noce, pijąc po 15 kaw dziennie i łykając środki na uspokojenie, z czasem odmówić ci będzie jeszcze trudniej. A efekty takiego stylu pracy dadzą o sobie znać bardzo szybko. I nie chodzi tu o podwyżkę od zadowolonego szefa, a o zawał, depresję czy wypalenie zawodowe.

GV

d4345rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4345rd