easyJet
EasyJet to jedne z największych tanich linii lotniczych na świecie. Założone przez grecko-cypryjskiego biznesmena, stały się ogólnoeuropejskim przewoźnikiem oferującym krótkodystansowe loty za niewielkie pieniądze.
Historia
Początki istnienia tanich linii lotniczych easyJet sięgają 1995 roku, gdy ich twórca, grecko-cypryjski przedsiębiorca Stelios Haji-Ioannou, postanowił założyć kompanię lotniczą, która umożliwiłaby realizację niedrogich lotów na krótkich dystansach. Spółka EasyJet Airline Company Limited została zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i do dziś łączy właśnie brytyjskie lotniska z pozostałymi portami w Europie. Jest trzecim co do wielkości przewoźnikiem oferującym tanie loty, zaraz za amerykańskimi liniami Southwest Airlines i Ryanairem.
W listopadzie 1996 roku odbyły się pierwsze loty easyJeta do Edynburga i Glasgow, a następnie poza Wielką Brytanię, do Amsterdamu, Barcelony i Nicei. Jeszcze w tym samym roku zaczęto sprzedawać tzw. loty promocyjne. W następnym roku spółka otrzymała certyfikat wypłacalności, przez co mogła dalej się rozwijać. W październiku 2017 easyJet otworzył drugą bazę w Liverpoolu.
W marcu 1998 roku doszło do przejęcia przez easyJet 40% tras szwajcarskich linii czarterowych Tea Basel AG, które następnie zostały przemianowane na easyJet Switzerland. W tym samym roku ruszyła strona internetowa linii, a wraz z nią sprzedaż biletów on-line.
W 2001 roku easyJet stworzył kolejną, piątą już, bazę w Gatwick, a w 2004 roku największą bazę poza Wielką Brytanią na lotnisku Berlin-Schonefeld. W 2002 roku spółka przejęła, stworzone przez British Airways, linie Go. W 2007 roku easyJet otworzył bazę na lotnisku Madryt-Barajas, a rok później na paryskim lotnisku Charlesa de Gaulle'a. 2008 rok to także moment, w którym według szacunków ponad połowę pasażerów easyJeta stanowili nie Brytyjczycy, a obcokrajowcy.
Działalność
EasyJet jest kompanią lotniczą łączącą kilkadziesiąt lotnisk w całej Europie. Głównymi portami, do których latają linie, są londyńskie lotniska Luton, Stansted i Gatwick, Manchester, Bristol, Liverpool, East Midlands, Newcastle, Edynburg, Glasgow, a poza Wielką Brytanią także Berlin-Schönefeld, Dortmund, Genewa, Bazylea, Lyon, Paryż-Orly, Paryż-Charles de Gaulle, a także Mediolan-Malpensa i Madryt-Barajas. W Polsce easyJet ląduje w Krakowie oraz Lublinie.
W 2009 roku tanie linie lotnicze easyJet obsługiwały ponad 400 tras między 27 krajami, mając do dyspozycji 175 samolotów. Rok później liczba tras wzrosła do 500. Według danych z 2012 roku easyJet przetransportował prawie 60 mln pasażerów.
Dużą zasługą sukcesu kompanii easyJet jest internetowa sprzedaż biletów, która nie wymaga szeregu opłat dodatkowych. Szacuje się, że miesięcznie dokonywanych jest 1,3 mln rezerwacji przez stronę internetową, co daje 10 mln funtów zysku dziennie.
EasyJet został wyróżniony tytułem najlepszej linii lotniczej typu low-cost przez czytelników magazynu podróżniczego „Bussines Traveller”. Ponownie otrzymał ten tytuł w 2010 roku.
Flota
EasyJet obsługuje loty za pomocą samolotów Boeing 737 i Airbus A319. Jeszcze w grudniu 2005 roku flota składała się ze 100 samolotów. W 2017 ich liczba wyniosła 238. EasyJet Switzerland dysponuje natomiast piętnastoma Airbusami A319 i jedenastoma A320.
Siedziba i władze
Siedziba linii lotniczych easyJet znajduje się na lotnisku Londyn-Luton, a easyJet Switzerland w Genewie. Aktualnym prezesem spółki EasyJet Airline Company Limited jest Carolyn McCall.
Notowania na giełdzie
Spółka EasyJet Airline Company Limited notowana jest na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jej akcje, na stan z października 2017 roku, warte są 12,90 funtów.
Komentarze