EBC nie zmienił stóp procentowych, złoty zniwelował straty
Mario Draghi nie zmienił poziomu stóp procentowych, aczkolwiek ich obniżka jeszcze w tym roku jest realna. Polski złoty odrobił straty, wynikające z cięcia stóp procentowych, aż o 50 p.b. względem franka, dolara i funta, pozostając stabilnym względem euro. Dziś dane z amerykańskiego rynku pracy. Jak wpłyną na wycenę naszej waluty?
Środowa decyzja RPP o obniżce stóp procentowych do rekordowego poziomu 3,25% była sporym zaskoczeniem. Niespodzianki jednak nie było w przypadku stóp procentowych w Wielkiej Brytanii oraz Eurostrefie. W obu przypadkach główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie wynosząc odpowiednio 0,5% i 0,75%. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przy tak niskich stopach procentowych pole manewru jest znacznie bardziej ograniczone niż w przypadku polskiej gospodarki, która w dalszym ciągu ma najwyższe realne stopy procentowe w Europie.
Na konferencji prasowej po posiedzeniu EBC Mario Draghi nie powiedział niczego zaskakującego - w 2013 r. gospodarka Eurostrefy będzie w dalszym ciągu pogrążona w recesji, a ożywienia można oczekiwać dopiero pod koniec roku. Prezes EBC wspomniał także, że odbyła się dyskusja nad obniżką stóp aczkolwiek konsensus był taki, żeby pozostawić je na niezmienionym poziomie.
Reakcja na rynkach walutowych była natychmiastowa. Kurs EUR/USD poszybował w górę do poziomu 1.3112, a polski złotych znacząco umocnił się nie tylko do dolara (3 grosze), ale także do franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. PLN pozostał jednak stabilny względem euro a zakres wahań wynosił ok. 1 grosza.
Wczoraj poznaliśmy także liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Dane pozytywnie zaskoczyły rynki. Liczba wniosków spadła do 340 tys. przy oczekiwaniach na poziomie 356 tys.
Dzisiaj z kolei opublikowane zostały dane dotyczące produkcji przemysłowej w Hiszpanii. Dane są dość istotne ponieważ coraz częściej słyszy się, z resztą uzasadnione opinie, że Hiszpania będzie kolejnym eurobankrutem, a jej bailout jest nieunikniony. Odczyt -5% był nieco lepszy od prognoz na poziomie -5,2%. Pozytywnym zaskoczeniem była natomiast wczorajsza aukcja 5- i 10-letnich papierów wartościowych. Bank Hiszpanii sprzedał obligacje o wartości 5,03 mld euro. Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach rentowność spadła w stosunku do poprzednich wartości odpowiednio do 3,572 i 4,917%.
Po południu poznamy wskaźnik produkcji przemysłowej dla niemieckiej gospodarki, a następnie szereg danych dotyczący rynku pracy w Stanach Zjednoczonych m. in. stopę bezrobocia oraz zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym. Konsensus rynkowy zakłada bezrobocie na poziomie 7,9% oraz wzrost zatrudnienia odpowiednio o 3 i 4 tys. Dobre dane powinny pchnąć kurs EUR/USD jeszcze wyżej, a to powinno przełożyć się na umocnienie złotówki względem głównych walut.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 15.02.2013 do 08.03.2013
Kurs EUR/PLN porusza się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Wczoraj silne euro względem dolara ograniczyło zakres wahań do 1 grosza, a kurs ponownie testował górne ograniczenie formacji w okolicach poziomu 4.1460. W przypadku wybicia w górę brakuje silnych oporów technicznych aż do poziomu 4.1920, gdzie znajdują się wielomiesięczne maksima dla tej pary walutowej. W przypadku ruchu w dół dolne ograniczenie kanału spadkowego znajduje się obecnie w okolicach 4.12-4.11.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 01.02.2013 do 08.03.2013
Kurs CHF/PLN porusza się obecnie w szerokim trendzie bocznym. Wczoraj, ku radości kredytobiorców, złoty ponownie umocnił się względem franka szwajcarskiego. Obecnie najbliższym wsparciem technicznym jest poziom 3.3440, czyli miesięczne minima. W przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest 100% zniesienie Fibonacciego na poziomie 3.4270 a następnie górne ograniczenie kanału, czyli okolice 3.4350.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 01.02.2013 do 08.03.2013
Kurs USD/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Wczoraj złoty znacząco umocnił się względem dolara amerykańskiego (ok. 3 grosze). Dolne ograniczenie kanału, czyli najbliższe techniczne wsparcie na chwilę obecną znajduje się w okolicach 3.16. W przypadku ruchu w górę najbliższy techniczny opór to testowane po decyzji RPP tegoroczne maksima na 3.1980, gdyby doszło do przebicia tego poziomu możliwy jest nawet ruch w kierunku górnego ograniczenia obecnej formacji.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 08.02.2013 do 08.03.2013
Kurs GBP/PLN porusza się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie stanowi poziom 4.7950, a dolne znajduje się na poziomie 4.71. Obecnie złoty, podobnie jak w przypadku dolara i franka, umocnił się względem funta. Jednak w przypadku ponownego podejścia pod górne ograniczenie formacji i wybicia się górą nie ma ważniejszych oporów technicznych do poziomu 4.9100, gdzie znajdują się lokalne maksima kursowe.
Magdalena Kaczmarczyk
dealer walutowy
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |