Trwa ładowanie...
d175c6h

Echo, Griffin i Redefine stworzą pierwszy REIT z polskimi nieruchomościami

Warszawa, 01.03.2016 (ISBnews) - Echo Investment, Griffin Real Estate i Redefine Properties stworzą pierwszy nieruchomościowy fundusz inwestycyjny o formule typu REIT oparty na nieruchomościach ulokowanych Polsce, podał Griffin.

Share
d175c6h

"Griffin Real Estate i Echo Investment pozyskali kolejnego inwestora - Redefine Properties. To jeden z największych funduszy REIT w Republice Południowej Afryki, notowany na giełdzie w Johannesburgu. Firmy wspólnie stworzą pierwszy nieruchomościowy fundusz inwestycyjny o formule typu REIT oparty na nieruchomościach ulokowanych Polsce" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej dziś Echo Investment poinformowało, że zawarło umowę z Redefine. Na jej mocy Echo sprzeda 75% udziałów w spółce kontrolującej wszystkie aktywa komercyjne grupy Echo Investment czyli obiekty biurowe i handlowe. Pozostałe 25% udziałów w tej spółce zostanie w Echo Investment. Wejście w życie umowy uzależnione jest od zgody Komisji Europejskiej na transakcję, podano w informacji.

"Spółka z udziałem Redefine i Echo Investment będzie miała formułę zbliżoną do funduszu typu REIT i będzie początkowo zarządzała aktywami wartymi 1,18 mld euro. Zgodnie z umową będzie też miała w ciągu trzech najbliższych lat prawo złożenia pierwszej oferty zakupu części obiektów biurowych, bądź handlowych obecnie budowanych lub projektowanych przez Echo Investment. Tym samym wartość jej aktywów może wzrosnąć do ponad 1,7 mld euro" - czytamy dalej w komunikacie.

d175c6h

Jej strategicznym celem będzie dalsze poszerzanie portfolio o atrakcyjne przestrzenie komercyjne. Transakcja otwiera przed spółką nowe możliwości inwestycyjne zarówno na polskim, jak i zagranicznych rynkach nieruchomości. Spółka będzie zarządzana przez Griffin Real Estate, zaznaczono także.

"To kolejny globalny inwestor, który nam zaufał. Po Oaktree i PIMCO to trzeci globalny fundusz, który powierza nam zarządzanie swoimi polskimi aktywami. Fakt ten, w połączeniu z planem dalszego pozyskiwania kapitału na jednej lub kilku renomowanych giełdach, daje zupełnie nowe możliwości inwestycyjne, o których już teraz myślimy" - powiedział CEO Griffin Real Estate Przemysław Krych, cytowany w komunikacie.

"Pracowaliśmy nad ta transakcją z Redefine od wielu miesięcy. W trakcie tych rozmów stworzyliśmy z naszymi nowymi partnerami plan dalszego rozwoju spółki w oparciu o nowo pozyskany kapitał. Naszym celem będzie stworzenie dominującego funduszu inwestycyjnego na polskim rynku nieruchomości biurowych i handlowych. Redefine to dobry partner do tego przedsięwzięcia, o długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym i silnym pro wzrostowym nastawieniu" - dodał co-CEO Griffin Real Estate Maciej Dyjas, cytowany w komunikacie.

Także zarząd Echo Investment podkreśla, iż rozpoczęcie współpracy z południowo afrykańskim funduszem stwarza spółce nowe możliwości rozwoju i ekspansji.

d175c6h

"Po pierwsze, dostaliśmy satysfakcjonującą wycenę za 75% naszego portfela komercyjnego. Po drugie, spółka z udziałem Redefine ma duży potencjał wzrostu wartości. Wreszcie, po trzecie, pozyskanie takiego partnera jak Redefine, a jednocześnie potencjalnego nabywcy naszych kolejnych obiektów w drodze tzw. prawa do złożenia pierwszej oferty pozwala nam bardziej skupić się na projektowaniu i budowie kolejnych obiektów komercyjnych. Będziemy także rozbudowywać, wynajmować i zarządzać wspólnymi aktywami. Liczymy zatem na długoterminową współpracę z nowym partnerem" - powiedział prezes Echo Investment Piotr Gromniak, cytowany w komunikacie.

"Mamy zamiar być długoterminowym inwestorem w polskim funduszu. Widzimy duży potencjał do dalszego wzrostu i jesteśmy pewni dobrej współpracy z naszymi partnerami Echo i Griffinem" - wskazał Executive Chairman of Redefine Marc Wainer, cytowany w komunikacie.

Redefine Properties Limited, to południowo afrykański REIT. Wchodzi w skład indeksu TOP 40 giełdy w Johannesburgu. Zarządza aktywami wartości 65 mld ZAR (około 4 mld Euro). Firma jest notowana na giełdzie w Johannesburgu od 2000 roku i od tego czasu systematycznie zwiększa swoją wartość.

Ma w swoim portfelu obiekty biurowe handlowe i przemysłowe. Oprócz Republiki Południowej Afryki jest obecna na rynku australijskim, gdzie jest m.in. znaczącym akcjonariuszem notowanej na australijskiej giełdzie Cromwell Property Group, która kontroluje fundusz Valad Europe inwestujący m.in. w Polsce w obiekty handlowo-przemysłowo-usługowe.

d175c6h

Redefine Properties poprzez Redefine International PLC - fundusz notowany na giełdzie londyńskiej - inwestuje także na rynku niemieckim i brytyjskim.

Echo Investment zrealizowało ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej 1 mln m2. Spółka prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie. Działa w budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na GPW.
(ISBnews)

d175c6h

Podziel się opinią

Share
d175c6h
d175c6h