"Economist": Gospodarczy boom w Azji napędza zużycie węgla

Dynamicznie rosnące nowe rynki Azji, m.in. chiński czy indyjski, spalają coraz więcej węgla i odpowiadają za dwie trzecie dodatkowego globalnego wzrostu popytu na surowce energetyczne w ostatnich 20 latach - pisze tygodnik "Economist" w najnowszym numerze.

"Economist": Gospodarczy boom w Azji napędza zużycie węgla
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Zużycie węgla rośnie tak szybko, że po 2025 r. surowiec ten może stać się ważniejszym źródłem energii niż ropa naftowa - ocenia Edward Cunningham z uniwersytetu w Bostonie. Na gaz ziemny, którego spalanie emituje mniej dwutlenku węgla niż węgiel, także przyjdzie boom, ale gaz nie zastąpi węgla - dodaje.

"Rosnąca emisja dwutlenku węgla, będąca efektem spalania węgla, będzie jedną z najtrudniejszych przeszkód w zawarciu globalnego układu ws. ograniczenia szkód klimatycznych" - zaznacza brytyjski tygodnik.

"Economist" przypomina, że największym producentem i konsumentem węgla na świecie są Chiny, które rocznie wydobywają ponad 3 mld ton tego surowca - trzy razy więcej niż drugie na liście USA. W 2011 r. Państwo Środka stało się największym w świecie importerem tego surowca, wyprzedzając pod tym względem Japonię.

Ok. 80 proc. energii elektrycznej w Chinach produkuje się w elektrowniach węglowych. W niektórych regionach kraju spalanie węgla doprowadziło do zatrucia powietrza, skażenia wód gruntowych i degradacji gleby.

Firma konsultingowa McKinsey sądzi, że mimo rosnącego wykorzystania innych źródeł energii (wodnej, słonecznej, wiatrowej i atomowej) w 2030 r. Chiny będą konsumować 4,4 mld ton węgla rocznie. Do tego czasu emisja dwutlenku węgla przez Chiny wzrośnie z obecnych 6,8 mld ton do 15 mld ton. Źródłem 40 proc. emisji będzie produkcja energii cieplnej i elektrycznej.

W Indiach z elektrowni napędzanych węglem pochodzi 70 proc. elektryczności. Kraj ten zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem produkcji węgla i piąte pod względem wielkości rezerw, mimo to kraj nie jest w stanie zaspokoić popytu wewnętrznego. Dlatego też - pisze "Economist" - już niedługo Indie mogą stać się największym importerem węgla na świecie.

Produkcja węgla może też wzrosnąć w Japonii - przekonuje gazeta. Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima wzrosła tam świadomość zagrożenia związanego z energią jądrową, przez co rząd w Tokio krytycznym okiem spojrzał na wcześniejsze plany zwiększenia produkcji energii jądrowej z 30 procent do 50 proc. przed 2030 r. Obecnie z węgla generuje się w Japonii 27 proc. energii.

Zużycie węgla dynamicznie rośnie także w innych państwach Azji, m.in. w Bangladeszu i na Filipinach, ponieważ - zaznacza tygodnik - "odnawialne źródła energii nie zapewniają taniej energii elektrycznej na wystarczającą skalę".

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w niedawnym raporcie zwróciła uwagę, że kurczy się czas, gdy można jeszcze zapobiec podwyższeniu średniej temperatury na świecie o 2 stopnie Celsjusza przed końcem XXI wieku. Za krytyczną datę MEA uznała rok 2017 - przypomina "Economist".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)