"Efekty drugiej rundy to problem potencjalny, może się jednak zmaterializować"
Zdaniem Andrzeja Wojtyny, członka Rady
Polityki Pieniężnej, tzw. efekty drugiej rundy, czyli podwyżki
płac wywołane wzrostem inflacji to obecnie głównie problem
potencjalny, jednak może się on zmaterializować, jeśli wzrost płac
będzie szybszy niż wydajność pracy.
_ Efekt drugiej rundy to obecnie głównie, i na szczęście, problem potencjalny. Oczywiście może się on zmaterializować _ - powiedział Wojtyna w poniedziałkowym wywiadzie dla "Parkietu".
Wojtyna podkreśla, że szybko rosnące płace wpływają na wzrost inflacji.
_ Gdyby przyspieszenie wzrostu płac nie wiązało się z jednoczesnym wystąpieniem szoków podażowych - podwyżek cen żywności i paliw - to być może nie byłoby się czym martwić. Jednak następuje przyspieszenie inflacji _- powiedział.
Z kolei w poniedziałkowym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Wojtyna zaznacza, że jeśli będą napływać sygnały, iż pracodawcy spełniają żądania płacowe to będzie wyraźny znak, że zaczynają się efekty drugiej rundy.
_ Wtedy byłoby wskazane, by Rada pokazała, jak jest zdeterminowana w sprowadzeniu inflacji ponownie w pobliże celu. Jeśli ryzyko byłoby rzeczywiście dużo większe i chcielibyśmy pokazać, że chcemy zadziałać zdecydowanie na oczekiwania, to moglibyśmy sięgnąć głębiej do naszego arsenału i podnieść stopy o 0,5 pkt proc. Boję się, że to ryzyko efektów drugiej rundy może wzrosnąć, zwłaszcza jeśli tegoroczne zbiory w rolnictwie nie będą korzystne _ - powiedział.
Wojtyna uważa także, że nie unikniemy w najbliższych kwartałach niższego wzrostu gospodarczego, któremu będzie towarzyszyć wyższa inflacja.
_ Byłoby błędem, gdybyśmy spróbowali się tej inflacji szybko pozbyć radykalnie podnosząc stopy _ - dodał.
Projekcja NBP, zdaniem Wojtyny, nie przedstawia gwałtownego załamania wzrostu gospodarczego.
_ Uważam, że projekcja NBP przedstawia raczej scenariusz miękkiego lądowania. W moim przekonaniu takie miękkie lądowanie będzie dla gospodarki dobre _ - powiedział.
Według członka Rady, aprecjacja złotego jest czynnikiem neutralnym przy decyzjach o stopach procentowych.
_ Staram się traktować kurs jako czynnik neutralny przy decyzjach o stopach procentowych. Oczywiście, biorąc pod uwagę bieżące informacje, jest to element, który przemawia za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie nieco dłużej. Ale dla mnie ten element nie ma kluczowego znaczenia _- powiedział.