Efektywne i tanie sprzątanie? Sprawdź, jak oszczędzić na domowych porządkach

Niepraktyczne przyzwyczajenia, a także drogie i zbędne środki chemiczne mogą sprawić, że sprzątanie dotkliwie nadwyręży budżet domowy. Poznaj sposoby, które pomogą rozwiązać oba problemy i pozwolą zaoszczędzić na codziennych porządkach.

Efektywne i tanie sprzątanie? Sprawdź, jak oszczędzić na domowych porządkach
jarmoluk, Pixabay (CC0)

Niepraktyczne przyzwyczajenia, a także drogie i zbędne środki chemiczne mogą sprawić, że sprzątanie dotkliwie nadwyręży budżet domowy. Istnieją jednak sposoby, które pomogą rozwiązać oba problemy. Oszczędne podejście do dbania o mieszkanie nie musi obniżać jakości przeprowadzanych porządków, wręcz przeciwnie. Warto wiedzieć, jak podejść do tego z głową.

Wydajność w codziennych czynnościach
Sprzątanie to nie tylko duże, cotygodniowe porządki, ale także podstawowe czynności, które wykonujesz na co dzień, aby utrzymać gospodarstwo domowe w czystości. Już na tym etapie można zadbać o generowanie oszczędności. Przemyślane zachowania ograniczą zużycie prądu, wody i energii cieplnej. Jak to zrobić?

  • *Jeśli masz zmywarkę, zrezygnuj z ręcznego mycia naczyń. *Urządzenie radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami, dlatego zamiast dwukrotnie myć ten sam garnek, wystarczy tylko na sucho oczyścić go z resztek jedzenia i umieścić w zmywarce. Uprzednie opłukiwanie naczyń to marnowanie dodatkowych ilości wody. Maszyna pochłania jednak także energię. W zmniejszeniu wykorzystania pomoże użycie ekonomicznego trybu pracy zmywarki i włączenie jej w momencie całkowitego wypełnienia komory.
  • *Dbaj o odkurzacz. *Urządzenie, którego często używasz, wymaga regularnego przeglądu. Zaniedbanie może doprowadzić do poboru zwiększonej ilości energii. Należy zatem pamiętać o wymianie worka raz na 2-3 tygodnie. W przypadku niektórych modeli odkurzaczy, trzeba często opróżniać pojemnik i czyścić filtr.
  • *Nie sprzątaj przy sztucznym świetle. *Dzięki temu zminimalizujesz koszty związane z oświetleniem. Z tego względu lepiej poświęcić czas na porządki w godzinach porannych, kiedy w mieszkaniu jest naturalnie jasno. Dodatkowo, jeśli chodzi o oświetlenie, zadbaj o utrzymanie czystości kloszów i abażurów, aby brud nie tłumił sztucznego światła żarówek.
  • *Pamiętaj o segregowaniu śmieci. *Po wprowadzeniu w Polsce nowej ustawy śmieciowej, radykalnie wzrosły koszty związane z wywozem. Warto więc rozdzielać wyrzucane śmieci, bo to może powodować obniżenie opłat nawet o 50 proc. w porównaniu z mieszanymi odpadami. Segregacja przyczynia się więc nie tylko do dbałości o środowisko, ale i zmniejsza wydatki z domowego budżetu.
  • *Staraj się sprzątać na bieżąco. *Zaplanowanie konkretnych etapów ułatwi dokładne sprzątanie poszczególnych pomieszczeń, co pozwoli utrzymać schludne wnętrze na dłużej. Zaniedbanie np. urządzeń sanitarnych czy fug między kafelkami po dłuższym okresie czasu będzie wymagało specjalnych (często drogich) środków i cierpliwości, aby doprowadzić je do porządku. Regularne dbanie o czystość pozwoli więc zaoszczędzić nie tylko czas i energię, ale także pieniądze.

Domowe metody na tanie sprzątnie

W każdej kuchni można znaleźć wiele naturalnych składników, które nadają się do samodzielnego przygotowania środków czyszczących. Mają sprawdzone właściwości i były wykorzystywane jeszcze zanim zaczęto produkować płyny na każdy rodzaj zabrudzenia. Przede wszystkim jednak, pozwalają zredukować wydatki na drogą chemię.

Ocet spirytusowy ma wiele właściwości czyszczących, najlepiej działa w połączeniu z wodą. Usuwa plamy, smugi na szkle, a nawet osady z kawy i herbaty. Dobrze sprawdza się także jako środek dezynfekujący. Likwiduje nieprzyjemne zapachy i pleśń. Zimą warto go wykorzystać do mycia butów, by pozbyć się śladów po soli drogowej.

Połączenie octu i wody może być również stosowane jako odkamieniacz. Aby usunąć osad z grzałki czajnika elektrycznego, wystarczy zagotować mieszankę i pozostawić na kilka godzin. W podobny sposób można wyczyścić także bęben pralki. Do pojemnika na proszek należy wlać roztwór i włączyć pranie na 90 st., oczywiście bez zawartości.

Te produkty pozwolą zaoszczędzić na środkach czystości

Niedrogim i wydajnym składnikiem jest soda oczyszczona. Mała saszetka daje szereg możliwości. Niewielką ilość proszku stosuje się choćby do mycia okien, prania dywanów i odświeżenia szafy. Sodę można używać w postaci suchego proszku np. do pochłaniania zapachów, a także w formie pasty (mieszanka z niewielką ilością wody) do eliminowania osadów i spalenizny czy wybielania ubrań.

Sodę można też z powodzeniem łączyć z solą kuchenną. Roztwór z tych dwóch składników ułatwia m.in. usuwanie śladów z dywanu. Sama sól również stanowi dobry środek czyszczący. Likwiduje zaschnięte plamy i zapobiega przypalaniu (wystarczy posypać mokre zabrudzenia na kuchence), co umożliwia łatwiejsze czyszczenie płyty i piekarnika. Dodatkowo, roztwór słonej wody nadaje się też do przecierania wikliny.

Efektywne i tanie sprzątanie jest możliwe także przy wykorzystaniu cytryny. Ten popularny owoc naturalnie eliminuje nieprzyjemne zapachy, a w połączeniu z oliwą z oliwek może być środkiem do czyszczenia mebli, usuwa kurz i odświeża powierzchnię. Niezwykle funkcjonalne jest też białko z jajek, ubite na sztywną pianę. Ma właściwości nabłyszczające, dlatego przy użyciu na delikatnej szmatce można wypolerować pozłacane ramki, srebrne sztućce i naczynia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)