Trwa ładowanie...

Eko warzywa i owoce otoczone plastikiem. Posłanka wywołała burzę, sieć odpowiada

Posłanka PO Agnieszka Pomaska, tuż po przegłosowaniu przez europosłów zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek, opublikowała w sieci zdjęcia zrobione w Lidlu. Widać tam „BIO” warzywa i owoce w plastikowych opakowaniach. Sieć odpowiada.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Eko warzywa i owoce otoczone plastikiem. Posłanka wywołała burzę, sieć odpowiadaŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka
d2ckqsq
d2ckqsq

„Jeśli zastanawiacie się od czego zacząć w kwestii plastiku spójrzcie na to. „Bio” warzywa i owoce z dużego marketu w podwójnym plastikowym opakowaniu. Prawda jest taka, że pod jego wpływem to już nie powinno być „bio” – napisała posłanka PO Agnieszka Pomaska na swoim Twitterze. Do wpisu dołączyła zdjęcia. Widać tam cukinie, winogrona i gruszki otoczone folią oraz mleko w plastikowym opakowaniu. Wszystko z napisem „BIO”.

Na zarzuty posłanki odpowiada sieć Lidl. W przesłanym do nas oświadczeniu przedstawiciele dyskontu zapewniają, że dbanie o środowisko jest dla nich priorytetem.

d2ckqsq

„Decyzje związane z opakowaniami, w tym zwłaszcza z plastikiem, należą aktualnie do najważniejszych zmian wokół asortymentu produktów spożywczych oraz przemysłowych. Lidl Polska stawia w tym zakresie kolejny, pewny krok w ramach odpowiedzialności za otoczenie, w którym funkcjonuje. W marcu bieżącego roku przyjęliśmy bowiem zobowiązanie o redukcji opakowań plastikowych marek Lidla o 20% do 2025 r. To ambitny, ale nie jedyny cel w tym obszarze. Również do 2025 r. 100% plastiku użytego do produkcji opakowań marek własnych będzie możliwe do poddania recyklingowi. W rzeczywistości już rozpoczęliśmy realizację tych postulatów – jest to długofalowy proces, który obejmuje znakomitą większość produktów marek Lidla. Wierzymy, że aby osiągnąć sukces, powinien to być wspólny wysiłek całej branży.” – czytamy w oświadczeniu.

„Mamy duże osiągnięcia w zakresie redukcji opakowań warzyw i owoców dostępnych na „Ryneczku Lidla”. Produkty do niedawna sprzedawane wyłącznie w opakowaniach, takie jak cytryny, pomarańcze, grapefruity, mandarynki, włoszczyzna, pory, buraki, cebule, czosnek, kurkuma, aktualnie są dostępne bez nich. Mimo to pewne delikatne owoce i warzywa oraz niektóre produkty bio wymagają wciąż pakowania tak, aby zachować ich wszystkie właściwości. Pracujemy jednak z dostawcami naszych bio warzyw i owoców, aby zapewnić opakowania z folii biodegradowalnej.”

Zobacz też: UE na wojnie z plastikiem. Znikną słomki do napojów i patyczki do uszu

Plastikowe jednorazówki będą nielegalne

Parlament Europejski głosował w środę w sprawie zakazu plastikowych jednorazówek. Europosłowie przegłosowali zakaz, za głosowało 571 osób, przeciw były 53, a 34 wstrzymały się od głosu. Na terenie UE sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów, będzie nielegalna.

d2ckqsq

Zakaz zacznie obowiązywać w 2021 r. Zdaniem naukowców plastikowe jednorazówki stanowią 70 proc. odpadów morskich. Na liście zakazanych produktów znalazły się też plastikowe torby na zakupy czy pojemniki na fast food'y.

Z rezolucji wynika też, że do 2025 r. państwa członkowskie będą zmuszone ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy. To m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody.

d2ckqsq

Każde z państw będzie miało też obowiązek stworzenia krajowego planu odpowiadającego za zachęcanie obywateli do używania produktów wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2ckqsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ckqsq