Ekonomista zadrwił z PiS. "To tak mniej więcej idzie w tym kierunku"

Nie milkną echa wpisu Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, który na Twitterze ujawnił, jaki lek wystawił na siebie jeden z poznańskich lekarzy. Do sprawy odniósł się Rafał Mundry, ekonomista, który w ironicznym wpisie zadrwił z polityków PiS. Proponuje, by minister finansów przeglądał konta bankowe Polaków, a szef resortu edukacji sprawdzał oceny uczniów w librusie.

Po wpisie Adama Niedzielskiego na Twitterze ws. poznańskiego lekarza rozpętała się polityczna burza
Po wpisie Adama Niedzielskiego na Twitterze ws. poznańskiego lekarza rozpętała się polityczna burza
Źródło zdjęć: © East News | Filip Naumienko/REPORTER

Niby kabaret, ale jak widać w Polsce wszystko jest możliwe - pisze Rafał Mundry na Twitterze, nawiązując do burzy wokół ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Ekonomista uważa, że także inni szefowie resortów w rządzie PiS mają spore pole do popisu.

Minister edukacji powinien tropić złe oceny w librusie, szef resortu finansów sprawdzać konta bankowe Polaków, a rodziny śledzić rejest ciąż, by wyciągnąć kraj z kryzysu demograficznego - sugeruje Mundry.

W piątek minister zdrowia zamieścił na Twitterze dwa wpisy, w których odniósł się do informacji medialnych ws problemach z wystawianiem recept. Dowodząc, że w materiale TVN-u przekazano nieprawdziwą informację, ujawnił, jakie leki przepisał sobie dr Piotr Pisula.

"Kłamstwa @FaktyTVN. We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!!" - napisał minister.

Na tę wypowiedź zareagowała na Twitterze m.in. Naczelna Rada Lekarska, zarzucając szefowi resortu zdrowia złamanie tajemnicy lekarskiej poprzez ujawnienie, jakie leki i komu wystawia lekarz.

W sobotę NIL zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie. W odpowiedzi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że "nikt nie ingerował w konto lekarza i nie weryfikował zapisanych na nim informacji".

Recepty pod kontrolą. Zmiana przepisów od 2 sierpnia

2 sierpnia weszły w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Wypisaniu takich leków musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.

Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja o tym, że wskazany okres nie został przekroczony, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Źródło artykułu:WP Finanse
rządpisadam niedzielski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (46)