Trwa ładowanie...

Eksperci: ceny wyrobów budowlanych spadają z powodu silnej konkurencji

Silna konkurencja na rynku materiałów budowlanych oraz słabnąca koniunktura w budownictwie przyczyniła się do spadku cen większości wyrobów budowlanych - podkreślają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.

Share
Eksperci: ceny wyrobów budowlanych spadają z powodu silnej konkurencjiŹródło: Thinkstockphotos
d3i7esn

Eksperci dodają, że wzrost cen energii wpłynął negatywnie na sytuację ekonomiczną producentów budowlanych.

- Kryzys w budownictwie jest oczywisty. To oznacza zmniejszenie popytu na materiały budowlane. Ceny wyrobów nie rosną, a producenci podejmują wszelkie możliwe działania, by je obniżać w celu pobudzenia popytu - powiedział prezes Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa (ZPMB) Ryszard Kowalski.

Ocenił, że część producentów obniża ceny w sposób nierzetelny. Firmy zmniejszają koszty produkcji poprzez zaniżanie parametrów technicznych materiałów budowlanych. W konsekwencji jakość wyrobów spada - powiedział. Z kolei rzetelne firmy - z powodu spadającego popytu - uzyskują niską rentowność. - W dodatku są narażone na nieuczciwą konkurencję ze strony nierzetelnych producentów - powiedział.

d3i7esn

Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej Jan Bobrowicz mówił, że znacząca część materiałów budowlanych, badanych przez Instytut, jest o wiele gorszej jakości od tego, co deklarują ich producenci. Niską jakość mają m.in. kleje, papy oraz wyroby izolacyjne.

Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zwrócił uwagę, że ceny nie wszystkich materiałów budowlanych spadają. Sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych branżach, choć - jak zaznaczył - spadki dotyczą większej części wyrobów.

Z analizy Instytutu wynika, że w 2012 roku ceny cementu były niższe o 7 proc. niż w 2008 r., a cegły o 20 proc. Wzrosły natomiast w tym czasie m.in. ceny wapna o 8 proc., a szkła okiennego o 20 proc.

- Silna konkurencja na rynku materiałów budowlanych oraz słabnąca koniunktura w budownictwie spowodowała, że ceny wyrobów spadały w ciągu ostatnich czterech lat. W tym czasie ceny nośników energii, w tym energii elektrycznej i paliw, wzrosły o 20-30 proc., co stanowi istotny koszt w produkcji wyrobów - podkreślił Peterlik. Dodał, że wzrost kosztów produkcji przy jednoczesnym spadku cen musiał negatywnie wpłynąć na sytuację ekonomiczną producentów budowlanych.

d3i7esn

Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Leonard Palka ocenił również, że na spadek sprzedaży wyrobów ma wpływ spowolnienie inwestycji budowlanych. W kwietniu br. sprzedaż cementu spadła o 25 proc., a produkcja o prawie 34 proc. w porównaniu z kwietniem ub.r.

Na sytuację na rynku materiałów budowlanych według Kowalskiego będzie również miała wpływ propozycja resortu finansów, by przyszłoroczne wydatki na materiały budowlane nie podlegały już częściowemu zwrotowi podatku VAT.

- To dotyczy co prawda budownictwa mieszkaniowego realizowanym systemem gospodarczym. Ale warto pamiętać, że w Polsce 50 proc. nowych mieszkań powstaje w systemie indywidualnym, z czego znakomita większość jest realizowana systemem gospodarczym. Jeżeli rząd się nie wycofa się z tego zamiaru, należy oczekiwać, że będziemy mieć podsycony chwilowy popyt na materiały budowlane pod koniec roku - ocenił prezes ZPMB. Skutek tego będzie taki - jego zdaniem - że w pierwszym półroczu 2014 r., jeśli nie będzie zasadniczych zmian w gospodarce, nastąpi wyhamowanie już i tak niewielkiej sprzedaży materiałów budowlanych.

d3i7esn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i7esn
d3i7esn