Trwa ładowanie...
dj14j65
13-11-2015 18:20

Eksperci: ceny żywności mogą być w grudniu o 1-2 proc. wyższe niż przed rokiem

Eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewidują, że ceny detaliczne żywności w grudniu mogą być o 1-2 proc. wyższe niż przed rokiem. We wrześniu br. po wielu miesiącach spadków żywność podrożała o 0,6 proc.

dj14j65
dj14j65

Do wzrostu cen produktów rolno-spożywczych we wrześniu przyczyniła się do tego susza i mniejsze zbiory większości surowców roślinnych. "W czwartym kwartale ceny żywności powinny wzrosnąć nie tylko pod wpływem zmian sezonowych, ale również poprawiającej się sytuacji dochodowej konsumentów oraz sytuacji na rynku pracy" - napisano w comiesięcznym raporcie IERiGŻ.

We wrześniu najbardziej podrożały warzywa (o 6,6 proc.) i cukier (o 4,2 proc.). W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku średni poziom cen żywności i napojów bezalkoholowych był o 2,2 proc. niższy, w tym żywności o 2,4 proc. niższy niż w okresie styczeń - wrzesień 2014 r. - zauważają autorzy raportu.

Utrzymująca się deflacja, pozytywne tendencje na rynku pracy i poprawa sytuacji dochodowej ludności sprzyjały wzrostowi konsumpcji. W okresie I-IX br. sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych była o 4,9 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Według metodologii Eurostat-u, we wrześniu 2015 r. w UE-28 i w strefie euro łączne ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,1 proc. niższe, a w Polsce o 0,6 proc. niższe niż przed rokiem. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w UE-28 wzrosły przeciętnie o 0,4 proc., a w strefie euro - o 1,2 proc.. Najwięcej żywność podrożała w Grecji (o 3,3 proc.), w Szwecji (o 3,1 proc.) i na Malcie (o 3,0 proc.), a najbardziej potaniała w Rumunii (o 6,0 proc.), Finlandii (o 2,9 proc.) i Wielkiej Brytanii (o 2,3 proc.).

dj14j65
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj14j65

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj