Trwa ładowanie...

Eksperci: przed majówką ceny na stacjach paliw wzrosną

Przed długim majowym weekendem czekają nas wyższe ceny na stacjach paliw - prognozują analitycy BM Reflex oraz portalu e-petrol.pl. Wszystko przez napiętą sytuacje na Ukrainie.

Eksperci: przed majówką ceny na stacjach paliw wzrosnąŹródło: Fotolia
d13kzxd
d13kzxd

Przed długim majowym weekendem czekają nas wyższe ceny na stacjach paliw - prognozują jednogłośnie Polska Izba Paliw Płynnych, analitycy BM Reflex oraz e-petrol.pl. Wszystko przez napiętą sytuacje na Ukrainie.

- Wprawdzie napięcie polityczne nie wpłynęło jakoś znacząco ani na bezpieczeństwo dostaw ropy, ani na pozycję złotówki na światowym rynku walutowym, lecz na globalnym rynku paliw gotowych trwa wyraźna spekulacja, co najbardziej widać po cenach benzyny - wynika z analizy Polskiej Izby Paliw Płynnych (PIPP).

Jak zauważają eksperci PIPP, ponieważ oferta polskich rafinerii nie może zbytnio odbiegać od cen ARA (indeks wyrażony w USD dla cen surowca w portach Amsterdam - Rotterdam - Antwerpia - przyp. red.), bezpośrednio przekłada się to na nasz rynek. Stąd też ceny diesla są już wyraźnie niższe od benzyny. W cenach średnich jest to różnica 3 gr/l, ale nierzadkie są przypadki stacji na których różnica ta sięga kilkunastu gr/l.

Z danych PIPP wynika, że najtańszy olej napędowy ma woj. śląskie: średnia 5,26 zł/l (+8 gr/l od 16 kwietnia). Najdroższego diesla tankują kierowcy w woj. pomorskim: 5,43zł/l (+8 gr/l). Ceny minimalne: 5,08 zł/l (bez zmian od 16 kwietnia); maksymalne: 5,73 zł/l (+10 gr/l).

d13kzxd

Najtańsza benzyna jest w tym tygodniu w woj. lubelskim: średnia 5,29 zł/l (+5 gr/l); pomorskie średnia wynosi: 5,45 zł/l (+8 gr/l). Ceny minimalne: 5,12 zł/l (.z.); maksymalne: 5,79 zł/l (+4 gr/l).

Najtańszy autogaz ma woj. lubelskie: 2,45 zł/l (-1 gr/l). Najdroższy pomorskie: 2,63 zł/l (-2 gr/l). Ceny minimalne: 2,26 zł/l (-3 gr/l); maksymalne: 2,88 zł/l (b.z.).

(fot. BM Reflex)
Źródło: (fot. BM Reflex)

Analitycy BM Reflex wskazują, że na większości stacji w kraju za paliwa kierowcy muszą obecnie płacić więcej niż przed Wielkanocą. Z zebranych przez nich danych wynika, że za benzynę bezołowiową 95 płacimy średnio 5,39 zł za litr, za benzynę bezołowiową 98 średnio 5,62 zł za litr, a za litr oleju napędowego 5,37 zł. Cena litra autogazu wynosi średnio 2,53 zł.

d13kzxd

"W przypadku benzyny oznacza to wzrost średnio o 7 gr za litr, oleju napędowego - wzrost o 5 groszy na litrze niż przed tygodniem. Jedynie w przypadku autogazu ceny spadają - w ostatnim tygodniu średnio o 3 grosze na litrze" - wskazali.

Ich zdaniem podwyżki na stacjach mogą być kontynuowane również w kolejnych dniach. Podobnie uważają eksperci portalu e-petrol.pl.

"W najbliższym tygodniu, a więc przed majowym okresem wyjazdów i dni wolnych, nasze prognozy niestety wskazują na dalszy ciąg podwyżek cen detalicznych. Dla benzyny bezołowiowej 95 przedział cen może wyglądać następująco: 5,34-5,45 zł za litr. Jeśli chodzi o kształtowanie się cen oleju napędowego, zmiany powinny natomiast wyglądać: 5,33-5,44 zł za litr. Minimalnego ruchu w dół spodziewamy się dla autogazu. Dla średnich cen tego paliwa przedział wynosiłby 2,52-2,59 zł za litr" - wskazali w piątkowym komunikacie eksperci portalu e-petrol.pl.

W ich ocenie podwyżki cen to skutek przede wszystkim "napięcia politycznego na Ukrainie, które z dnia na dzień przynosi kolejne komplikacje i kłopotliwe do interpretacji polityczne deklaracje".

d13kzxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13kzxd