Trwa ładowanie...
d3vb8qh
19-06-2015 14:45

Ekspert: starzenie się Polaków - wyzwaniem dla pracodawców

Starzenie się Polaków to wyzwanie dla pracodawców, bo będą mieli do czynienia z coraz starszymi pracownikami - mówił w piątek Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Może w tym pomóc zarządzanie wiekiem stosowane w Finlandii czy Niemczech.

d3vb8qh
d3vb8qh

Chodzi m.in. o wprowadzanie w przedsiębiorstwach zasad, które nie dyskryminują wieku przy rekrutacji pracowników. "Zarządzanie wiekiem nie jest nowym sposobem zarządzania firmą, lecz nowym podejściem do zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Kładzie ono nacisk na zróżnicowanie wiekowe pracowników, które jest istotnym czynnikiem rozwoju firmy" - podkreślał Schimanek podczas piątkowej konferencji w Warszawie "Dojrzali i kompetentni. Zarządzanie wiekiem - przepis na sukces firmy".

Z przytoczonych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce danych wynika, że wskaźnik zatrudnienia w grupie wiekowej 50+ w 2013 r. wynosił 31,6 proc., przy czym w przypadku mężczyzn było to 40,4 proc., a kobiet - 24,7 proc. Dla porównania średnia stopa zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata w 2013 r. wynosiła w naszym kraju 64,9 proc. (dla mężczyzn - 72,1 proc., a dla kobiet -57,6 proc.)

Jak podkreślają eksperci akademii, zatrudnienie starszych pracowników w Polsce jest jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej.

"Siedem, osiem lat temu osoby 60+ stanowiły 18 proc. społeczeństwa. Dzisiaj jest to 22 proc. Za 15 lat będzie to 1/3 społeczeństwa, a za 35-40 lat połowa. To jest ogromne wyzwanie dla wszystkich, w tym dla pracodawców, którzy będą mieli do czynienia z coraz starszymi pracownikami. Dlatego w interesie pracodawców jest to, aby się do tego przygotowali" - zaznaczył Schimanek.

d3vb8qh

Jego zdaniem firmy mogą osiągać dodatkowe korzyści z posiadania zróżnicowanych pod względem wieku zespołów pracowniczych . "Mogą je osiągać dzięki zarządzaniu wiekiem, które pozwala także utrzymać i zwiększać zatrudnienie pracowników" - ocenił. Jak wyjaśnił, "poprzez umiejętne stosowanie dostępnych instrumentów zarządzania zasobami ludzkimi, pracodawca maksymalnie wykorzystuje atuty płynące z posiadania zróżnicowanego wiekowo zespołu pracowniczego".

"Zarządzanie wiekiem nie tylko pomaga podtrzymać, a czasem nawet zwiększyć produktywność starszych pracowników, ale również ułatwia przekazywanie ich wiedzy praktycznej i często unikalnych umiejętności młodszym pracownikom" - dodał Schimanek.

Wśród korzyści dla pracodawców zatrudniających pracowników w różnym wieku wymienił: "wzrost wydajności pracy, spadek fluktuacji kadr, zmniejszenie kosztów pracy i działalności biznesowej, zatrzymanie w firmie wiedzy pragmatycznej, unikatowych kompetencji i umiejętności, zwiększenie kreatywności i efektywności w zespołach międzypokoleniowych oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy w otoczeniu".

Schimanek wyjaśnił, że zarządzenie wiekiem zostało wymyślone przez Finów i jest upowszechniane od kilkunastu lat w firmach w Finlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy stanach Zjednoczonych.

d3vb8qh

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce od ośmiu lat promuje zatrudnianie osób 50+ i zarządzenie wiekiem. Współpracuje w tym zakresie z Konfederacją "Lewiatan". Schimanek zauważył, że większość polskich pracodawców nadal nie zna i nie stosuje zarządzania wiekiem.

Wiele projektów, których celem jest aktywizacja zawodowa osób powyżej 50. roku życia - jak wskazuje Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce - było dotychczas finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z programu operacyjnego "Kapitał Ludzki" na lata 2007-2013. Problem aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i poszukujących pracy, w tym także osób 50+, został też uwzględniony w programie "Wiedza Edukacja Rozwój" na lata 2014-2020. Większość działań aktywizacyjnych będzie również finansowana z regionalnych programów operacyjnych.

d3vb8qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vb8qh