Eksport polskich mebli wzrośnie w 2014 roku do 7,3 mld euro

Wartość eksportu polskich mebli w 2014 r. wyniesie 7,3 mld euro wobec 6,9 mld euro rok wcześniej - szacuje firma B+R Studio, specjalizująca się w analizie rynku meblarskiego. Więcej będziemy eksportować do krajów spoza Unii Europejskiej, w tym m.in. do USA i Rosji.

Eksport polskich mebli wzrośnie w 2014 roku do 7,3 mld euro
Źródło zdjęć: © Fotolia

07.01.2014 | aktual.: 07.01.2014 16:08

Ekspert tego rynku dr Tomasz Wiktorski, szef firmy B+R Studio, powiedział w poniedziałek PAP, że w ubiegłym roku 84 proc. eksportowanych przez nasz kraj mebli trafiło do UE, a 16 proc. do pozostałych odbiorców na świecie. Ocenił, że w tym roku będzie to odpowiednio: 83 proc. i 17 proc.

Jego zdaniem, w 2014 r. więcej mebli, spośród sprzedawanych poza UE, polskie firmy będą wysyłać m.in. do Stanów Zjednoczonych, Rosji, Szwajcarii i Chin.

Tegoroczny eksport będzie rósł m.in. dzięki coraz lepszej koniunkturze w gospodarce. Wiktorski liczy na poprawę nastrojów w sektorze przedsiębiorstw dzięki nowej perspektywie unijnej, co według niego również powinno się przełożyć się na wzrost zapotrzebowania na meble.

Jak mówił wcześniej szef firmy B+R Studio, eksportowi sprzyja też fakt, że coraz więcej zagranicznych firm, które korzystały z dostaw dalekowschodnich, wraca na nasz rynek. Doceniają jakość polskich mebli, terminowość i szybkość dostaw oraz elastyczność umów.

Nasze meble podbijają zagraniczne rynki. Największym ich odbiorcą są Niemcy. Polska rozszerza eksport poza Unię Europejską, m.in. na rynki Bliskiego Wschodu. Z sukcesem realizuje już kontrakty do krajów afrykańskich.

Niedocenionym rynkiem są nadal Chiny, gdzie trafiają luksusowe meble z Europy, szczególnie z Włoch, Niemiec i Francji. - Chińczycy mają inne myślenie o własności przemysłowej. Polskie firmy boją się trochę, że wysłane na eksport meble zostaną skopiowane - mówił Wiktorski.

Choć Polska jest potęgą meblarską, nasze marki nie są rozpoznawalne za granicą. Tylko nieliczne polskie firmy sprzedają produkty pod swoim logo.

Pod względem możliwości produkcyjnych nasz kraj zajmuje czwarte miejsce w Europie, wyprzedzają nas Niemcy, Włosi i Wielka Brytania. Natomiast na świecie lepsze są od nas Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.

Branża meblarska w Polsce - to ok. 24 tys. firm. Z tej liczby około 100 stanowią duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób; ok. 350 - średnie (od 50 do 250 osób) i ok. 1500 - małe (od 10 do 50 osób). Reszta to mikrofirmy. Sektor ten stanowi ok. 2 proc. polskiego PKB.

Źródło artykułu:PAP
mebleueural
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także