Eksport w III kw. 2011 r. był większy dzięki czynnikom jednorazowym - NBP

13.03. Warszawa (PAP) - Badania NBP pokazują, że wysoki wzrost eksportu w III kwartale 2011 roku wynikał głównie z procesów uszlachetniania sprzętu transportowego i miał charakter...

13.03.2012 | aktual.: 13.03.2012 12:08

13.03. Warszawa (PAP) - Badania NBP pokazują, że wysoki wzrost eksportu w III kwartale 2011 roku wynikał głównie z procesów uszlachetniania sprzętu transportowego i miał charakter jednorazowy, co potwierdza tezę o słabnącym tempie wzrostu eksportu Polski.

"Analiza struktury towarowej całego eksportu towarów wskazuje, że największy wpływ na jego wzrost miał zwiększony popyt zagraniczny na polskie towary z zakresu sprzętu transportowego i metali nieszlachetnych. W pierwszej z tych grup wzrost wynikał głównie z czynników jednorazowych. O jej znaczącym przyroście zdecydował głównie obrót uszlachetniający (statki i promy), który wzrósł o 680 mln euro, tj. był prawie trzykrotnie wyższy niż w III kwartale 2010 r." - napisano w raporcie dotyczącym bilansu płatniczego w III kwartale.

"Tak znaczący wzrost, który nie jest związany wprost z popytem zagranicznym na polskie towary, potwierdza tendencję o słabnącym tempie wzrostu polskiego eksportu. Wyeliminowanie wpływu przyrostu obrotu uszlachetniającego zmniejszyłoby tempo wzrostu eksportu ogółem o ponad 2 pkt proc., z poziomu 8,1 proc. do 5,9 proc." - dodano.

Obrót uszlachetniający polega na czasowym wysłaniu za granicę lub przyjęciu z zagranicy towaru w celu poddania go obróbce. W obrocie uszlachetniającym nie zmieniają się prawa własności, a towar jest zwolniony z ewentualnych opłat celnych, akcyzy etc. (PAP)

map/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansehandelbanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)