Trwa ładowanie...

Elżbieta Rafalska o wsparciu niepełnosprawnych: "to priorytet w polityce rządu"

- Wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin znajduje priorytetowe miejsce w polityce rządu - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. I dodała, że "wyrazem tego jest m.in. program 'Za życiem', który uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami".

Share
Elżbieta Rafalska o wsparciu niepełnosprawnych: "to priorytet w polityce rządu"Źródło: East News
d1kykt5

- Przygotowując program "Za życiem" braliśmy pod uwagę postulaty osób niepełnosprawnych. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami tego środowiska, wspieramy ich aktywizację zawodową, chcemy ułatwiać im powrót na rynek pracy - deklarowała Rafalska.

Minister przypomniała, że program, oprócz swojego podstawowego celu, jakim jest wsparcie kobiety w powikłanej ciąży, zakłada też: budowę mieszkań chronionych, aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych oraz rozszerzenie zakresu odpowiedzialności asystentów rodziny i utworzenie centrów usług, działających w gminach przy ośrodkach pomocy społecznej.

- Odtąd asystent rodziny staje się odpowiedzialny za koordynację poradnictwa dla kobiet posiadających dokumentację potwierdzającą, że są w powikłanej ciąży - przypomniała szefowa MRPiPS.

d1kykt5

- W 2017 r. na realizację programu rząd przeznaczył 511 mln zł. W latach 2017-2021 na program zostaną przeznaczone łącznie 3 mld 100 mln zł - dodała Rafalska.

Minister podkreśliła, że oprócz programu "Za życiem" kluczowe znaczenie w walce z dyskryminacją niepełnosprawnych ma poprawienie dostępności do rynku pracy, likwidacja barier architektonicznych oraz podniesienie jakości i dostępności do usług przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

- Dlatego nasz resort podpisał m.in. porozumienie z Pocztą Polską, które służy podniesieniu jakości usług dla klientów niepełnosprawnych w ramach programu "Poczta Polska otwarta na niepełnosprawnych" - powiedziała Rafalska podczas konferencji w Sejmie poświęconej walce z dyskryminacją osób niepełnosprawnych pt. "Widoczni dla świata". Konferencję zorganizował Parlamentarny Zespół członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, w związku z przypadającym 5 maja Europejski Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Konferencję poprzedziło otwarcie wystawy fotograficznej "Widoczni dla świata", przygotowanej przez Radomskie Stowarzyszenie Fotograficzne. - Chcemy dziś obrazami pokazać, że w Polsce, w polskim Sejmie, nie ma dyskryminacji osób niepełnosprawnych. A jeśli jakaś jest, to walczymy z dyskryminacją, która jest w naszym otoczeniu - powiedział otwierając wystawę przewodniczący parlamentarnego zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Poseł Robert Telus (PiS).

Uczestnicy konferencji mogli też zobaczyć spektakl "Peregrinus władca serc", przygotowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne "Do celu".

5 maja obchodzony był Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tego dnia w całej Europie obchodzony był również Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

d1kykt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kykt5
d1kykt5