Trwa ładowanie...

Emeryci dostaną podwyżki. Waloryzacja będzie rekordowa

Kto pobiera dziś 3 tys. zł emerytury, w przyszłym otrzyma 200 zł więcej - wylicza "Super Express". W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu: drożyzna, która przekłada się na portfele nas wszystkich.

Emeryci mogą liczyć i na waloryzację, i na emeryturę bez podatku Emeryci mogą liczyć i na waloryzację, i na emeryturę bez podatku Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
dpbvksw
dpbvksw

Wiele wskazuje na to, że waloryzacja rent i emerytur może być w przyszłym roku rekordowa, na poziomie 7,12 proc., zauważa "Super Express". A to przełoży się na całkiem przyjemne podwyżki świadczeń dla seniorów.

Jak wylicza dziennik, emerytura na poziomie 1025 zł brutto wzrosłaby do blisko 1095 zł. Osoba, która dostaje 3 tys. zł emerytury, może spodziewać się świadczenia wyższego o 200 zł, a osoba pobierająca dziś powyżej 4 tys. – około 300 zł więcej.  

Czy faktycznie tak będzie? Marlena Maląg w wywiadzie dla "Super Expressu" w ubiegłym tygodniu powiedziała, że finalnego wzrostu przyszłorocznych emerytur nie można jeszcze określić. Ostateczny wskaźnik waloryzacji, od którego będzie zależeć przyszłoroczny wzrost świadczeń emerytalnych, poznamy dopiero w lutym.

Co więcej, Marlena Maląg potwierdziła, że w planach jest wyłącznie waloryzacja procentowa, ale też podała wyliczenia dotyczące kwot. Według Maląg najniższa emerytura w przyszłym roku wzrośnie o 61 zł i będzie wynosić 1312,05 zł.

dpbvksw

Waloryzacja to nie wszystko

Los emerytów mają poprawić zmiany proponowane w Polskim Ładzie. - Biorąc pod uwagę średnią emeryturę kobiet (ok 2,1 tys. zł) i mężczyzn (ok. 3 tys. zł) możemy powiedzieć, że około 90 proc. seniorów skorzysta na zmianach, które wprowadza rząd - mówił w "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - Ta główna zmiana to oczywiście kwota wolna od podatku. Pamiętajmy jednak, że emeryci będą musieli opłacać składkę emerytalną - dodał.

Pewien zapas może przynieść w przyszłym roku 13. emerytura. To świadczenie dodatkowe, które ZUS rozsyła do seniorów w kwietniu. Nie jest ono równe emeryturze, którą dostają każdego miesiąca, lecz najniższemu świadczeniu. W 2021 roku było to nieco ponad 1250 złotych brutto, czyli 1022 złote na rękę.

Żeby nie było tak pięknie...

Na ten obraz nakłada się jednak najwyższa od 20 lat inflacja. W sierpniu dobra i usługi konsumpcyjne były droższe średnio o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. To więcej niż spodziewali się ekonomiści.

Inflacja bije rekordy. W Polsce nadal nie ma drożyzny? "Najtańszy kraj w UE"

Inflacja powoduje, że emeryci raczej nie odczują nadwyżki w postaci waloryzacji, bo jednocześnie więcej zapłacą w sklepie. Zdaniem prezesa NBP inflacja co prawda będzie wyhamowywać, ale wielu ekonomistów uważa, że bez podwyżki stóp procentowych to się nie stanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpbvksw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpbvksw