WP

Emeryci dostaną zwrot podatku. Nawet kilkaset złotych dodatku już w marcu

W marcu emeryci nie tylko otrzymają zwaloryzowane świadczenia, ale mogą również liczyć na zwrot podatku. Jeśli ich dochody nie przekroczyły 13 tys. zł w ubiegłym roku, to bardzo prawdopodobne, że skarbówka pobrała od nich zbyt dużo pieniędzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet 70 zł waloryzacji, a do tego kilkusetzłotowy zwrot podatku. Dla emerytów marzec będzie wyjątkowy
Nawet 70 zł waloryzacji, a do tego kilkusetzłotowy zwrot podatku. Dla emerytów marzec będzie wyjątkowy (East News, Fot: Wlodzimierz Wasyluk)
WP

Jak podkreśla "Super Express", to efekt podniesienia kwoty wolnej od podatku dla niewielkiej grupy najbiedniejszych.

Od 2 lat obowiązują bowiem nowe zasady, które na rządzących wymusił Trybunał Konstytucyjny. Właśnie dlatego kwota wolna dla najbiedniejszych wzrosła najpierw do 6600, a później do 8000 zł.

Zobacz też: Emerytury dla matek. Co dalej z projektem

WP

Skorzystają z niej jednak tylko ci, którzy zarabiają najmniej, czyli maksymalnie 13 tysięcy złotych rocznie. Wśród nich są emeryci.

Czerwińska: deficyt budżetu za 2018 rok wyniósł 10-11 mld zł

Zasada obliczania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy się jednak nie zmieniła. ZUS odliczał je tak, jakby kwota wolna wynosiła 3091 zł. Dopiero po zakończeniu roku fiskus weryfikował, jak wysokie świadczenie trafiło na konto seniora. I wtedy okazuje się, że pobrano zbyt dużo podatku.

WP

Im mniejsza emerytura, tym większy zwrot podatku. Według wyliczeń ZUS pobierający najniższe świadczenie (1029,80 zł brutto) mogą liczyć na 111 zł zwrotu. Ci, którzy pobierają mniej, dostaną jeszcze więcej. Na przykład za świadczenie na poziomie 772 zł brutto zwrot wyniesie ponad 380 zł. Oczywiście jest to zwrot jednorazowy.

Wyborcza gra PiS. Zwlekają z budżetem. Efekt? Prezydent zdecyduje o losie Morawieckiego

Dodatkowe pieniądze wypłacone zostaną wraz z marcową emeryturą. W tym samym miesiącu w życie wejdzie waloryzacja świadczeń, dla najbiedniejszych oznaczająca nawet 70 zł więcej co miesiąc..

W przyszłym miesiącu najbiedniejsi emeryci mogą więc zaplanować w budżecie nawet około 200 złotych więcej.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP