Trwa ładowanie...

Emerytki urodzone w 1953 r. czują się dyskryminowane

Tysiące wcześniejszych emerytek urodzonych w 1953 r. straci prawo do korzystnego przeliczenia emerytury - informuje "Rzeczpospolita".

Emerytki urodzone w 1953 r. czują się dyskryminowaneŹródło: WP.PL, fot: Wojtek Nieśpiałowski
d3xsw17
d3xsw17

Chodzi o kobiety, które do końca 2008 r. korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, a w tym roku kończą 60 lat. Emerytki składają petycję do Senatu, ponieważ uważają, że ostatnia zmiana przepisów emerytalnych je dyskryminuje. W myśl nowelizacji, która weszła w życie z początkiem bieżącego roku, przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS ma obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę.

W poprzednich latach osoby z wcześniejszych roczników mogły korzystać ze swoistej luki prawnej. Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogły bowiem po ukończeniu wieku emerytalnego złożyć wniosek o przyznanie kolejnej emerytury z nowego systemu. ZUS wyliczał wtedy świadczenie na nowych zasadach, czyli przez podzielenie zebranego na jej koncie emerytalnym kapitału przez wskaźnik dalszego trwania życia. ZUS nie mógł jednak potrącać od tej kwoty sumy wypłaconych dotychczas świadczeń.

Nowelizacja załatała tę dziurę, ale jak czytamy w gazecie, została uchwalona za późno i objęła tylko jeden rocznik wcześniejszych emerytek. Po zmianach w 2009 r. wcześniejsze emerytury zostały zastąpione przez emerytury pomostowe dla pracujących w szczególnych warunkach i świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli. Są one wypłacane z oddzielnych funduszy i nie mają znaczenia dla wysokości przyszłej emerytury.

- Nowelizacja przepisów emerytalnych, która weszła w życie na początku tego roku, rzeczywiście może budzić wątpliwości pod względem nierównego traktowania kobiet urodzonych w 1953 r. Szczególnie że ustawodawca złapał na tę zmianę tylko niewielką grupę wcześniejszych emerytów - komentuje prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Emerytki wskazują, że przepisy nowej ustawy emerytalnej dyskryminują je ze względu na wiek i na płeć. Mężczyźni z rocznika 1948, którzy w tym roku osiągną powszechny wiek emerytalny, zachowali bowiem prawo do przeliczenia ich wcześniejszej emerytur na dotychczasowych zasadach.

d3xsw17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xsw17