Trwa ładowanie...

Emerytury większe niż myślisz. Pomoże waloryzacja i wyższa kwota wolna

Już od marca rozpoczną się podwyżki rent i emerytur. To efekt waloryzacji, która wyniesie prawie 3 proc. Jednak ci, którzy dostają najniższe świadczenia, zyskają jeszcze więcej.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Emerytury większe niż myślisz. Pomoże waloryzacja i wyższa kwota wolnaŹródło: East News
d33ffyk
d33ffyk

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już za kilka dni zacznie wypłacać wyższe świadczenia emerytalne i rentowe. W tym roku ich waloryzacja wyniesie 2,98 proc.

Tymczasem, jak zauważa poniedziałkowy "Fakt", to nie koniec dobrych informacji dla emerytów i rencistów. Dzięki wprowadzonej przez Mateusza Morawieckiego, dziś premiera, a wcześniej ministra finansów, podwyżce kwoty wolnej od podatku, osoby o najniższych świadczeniach mogą liczyć na jednorazowy zastrzyk gotówki.

Zobacz też: Najwyższe emerytury w Polsce

Ponad dwukrotny wzrost kwoty wolnej (z nieco ponad 3 tys. zł do 6,6 tys. zł) spowoduje, że ci, których dochody są najniższe, zapłacą mniejszy podatek za 2017 rok. Jak zauważa dziennik, chodzi o niemałe pieniądze.
- W przypadku emerytów lub rencistów z dochodem 550 zł miesięcznie, nadpłata podatku to aż 120 zł - czytamy w "Fakcie".

d33ffyk

Nie trzeba wypełniać dodatkowego zeznania podatkowego, ponieważ za emerytów i rencistów rozlicza się ZUS. Świadczeniobiorcom przysyła wypełnioną deklarację (PIT-40A), z której można się dowiedzieć o wysokości nadpłaty.

Jednak seniorzy nie dostaną całej naliczonej kwoty. ZUS przeznaczy ją najpierw na opłatę zaliczki podatku od marcowej emerytury.
- Jeśli nadpłata będzie wyższa niż zaliczka, różnica zostanie zwrócona wraz z marcowym świadczeniem - tłumaczy "Faktowi" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Wysokość zwrotów będzie zależała od wysokości świadczenia. Jeśli wynosi 550 zł brutto, po uwzględnieniu zaliczki na PIT rzędu 10 zł, emeryt lub rencista dostanie 110 zł (120 zł - 10 zł). Jeśli natomiast miesięczne świadczenie wynosi 833 zł - ZUS zwróci 103 zł (468 zł nadpłaty, czyli zaliczki pobranej w 2017 r. pomniejszone o zaliczkę na marcowe świadczenie - 39 zł - oraz o należny podatek - 326 zł).

Dziennik zauważa, że na zwrot pieniędzy mogą liczyć ci, których miesięczne świadczenie wynosi do ok. 900 zł. To nawet dwa miliony osób.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d33ffyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33ffyk