Emilewicz z MR: Będziemy wspierać inicjatywy dla stratupów w innych miastach
Warszawa, 29.03.2017 (ISBnews) - Ministerstwo Rozwoju (MR) liczy, że oprócz inicjatywy pod nazwą Startberry w Warszawie, która ma pomóc w rozwoju startupów na rynku polskim, zgłoszą się kolejne firmy globalne i miasta, które również będą mogły otrzymać wsparcie od resortu, wynika z wypowiedzi wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz.
29.03.2017 12:46
Dzisiaj w MR ogłoszono nową inicjatywę i przestrzeni współpracy dla startupów na rynku polskim przez partnerów założycieli Microsoft Corporation, EY Polska i Senfino.
"To jest nowa przestrzeń powstająca na Pradze, która staje się takim centrum innowacyjnym stolicy. Zostanie ona w taki sposób umeblowana, aby chciały się do niej wprowadzić startupy, czyli młode spółki technologiczne. Będą mogły tam uzyskać wsparcie prawne i merytoryczne, pewnie też pomoc w pierwszej ocenie projektu, czy mają one potencjał lokalny, biznesowy, czy też nie. I wreszcie tego, co potrzebują, czyli przestrzeni do pracy, udzielanej im na bardzo atrakcyjnych warunkach" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom.
Według niej, różne inkubatory nie muszą między sobą konkurować, ponieważ są nastawione na różnego typy usługi wspierające startupy.
"Tutaj mamy model, w którym organizatorzy Startberry nie będą angażować się kapitałowo. Będą natomiast organizować przestrzeń, aby przyciągnąć środki licząc być może na dalszą współpracę w projektach, które osiągną globalny sukces. Upraszczając, mamy budynek, mamy biurka, szybki internet, doradców prawnych i doradców marketingowych" - wyliczyła Emilewicz.
Jej zdaniem, Startberry jest kolejną szansą dla tych, którzy chcą zakładać działalność gospodarczą i nie wiedzą, czy ich pomysł ma potencjał globalny.
Według niej, tym pierwszym sitem projektów w Startberry jest orientacja tematyczna, jaką wyznaczyli organizatorzy, tj. internet rzeczy i sztuczna rzeczywistość. "To są dwie podstawowe technologie, na których chce się koncentrować Startberry" - powiedziała wiceminister.
Zapowiedziała, że resort będzie zapraszać kolejne firmy, a także kolejne miasta.
"Jeżeli dzisiaj mówimy o rozwiązaniach Smart City - a w resorcie pracujemy nad wsparciem finansowym takich rozwiązań dla miast - to wiemy, że w programach rewitalizacji niektórych dzielnic tych największych polskich miast są już one wpisane, albo się właśnie wpisuje organizacja tego typu przestrzeni. Będziemy wspierać tego typu przedsięwzięcia i ułatwiać wielu przedsiębiorcom globalnym, które będą chciały takie przestrzenie współfinansować, komunikować się z chętnymi miastami" - zapowiedziała wiceminister.
Resort będzie również starał się pomóc finansowo takim przedsięwzięciom.
"Musimy być elastyczni, nie wszędzie jest bowiem specjalna strefa ekonomiczna. Poza tym miasta mają różne instrumenty finansowe do tego, aby przyciągnąć inwestycje, aby właśnie zrewitalizować pewien swój wrażliwy obszar. Możemy dołożyć do tego z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój środki na kompetencję ludzką, np. na pomoc prawną, czy pisanie biznes planów" - dodała.
Emilewicz uważa, że coraz więcej usług związanymi z nowymi technologiami czy aplikacji będzie wchodziło do przestrzeni publicznej.
"W perspektywie mamy usługi cloud'owe. Polska administracja jeszcze nie działa w chmurze. Są oczywiście ograniczenia prawne, jest jeszcze za małe bezpieczeństwo obrotu danych, ale to jest perspektywa, którą mamy przed sobą. Jeżeli będzie działać w chmurze, to będzie potrzebować aplikacji, aby się lepiej komunikować ze społeczeństwem" - podsumowała Emilewicz.
(ISBnews)