Trwa ładowanie...
d3ar8eh
09-05-2016 17:40

Enea chce inwestować w radomskie ciepłownictwo

Enea chce zainwestować w radomskie ciepłownictwo - prezes koncernu złożył propozycję współpracy lokalnym władzom. Prezydent Radomia zapowiedział, że miasto będzie szukać biznesowego partnera, bo miejska spółka ciepłownicza wymaga kilkusetmilionowych nakładów.

d3ar8eh
d3ar8eh

Właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej w Radomiu jest Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Gmina Miasta Radom.

"Enea, jako firma dość mocno zakorzeniona w tym regionie (w Kozienicach, 50 km od Radomia, znajduje się elektrownia zarządzana przez spółkę Enea Wytwarzanie - dop. PAP), wyszła z inicjatywą współpracy ze spółką Radpec, (...) żeby wspólnie zastanowić się nad koncepcją modernizacji infrastruktury, ewentualnie nowych inwestycji w Radomiu" - poinformował w poniedziałek w Radomiu prezes Mirosław Kowalczyk podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez parlamentarzystów PiS, pośredniczących w rozmowach koncernu z władzami Radomia. Kowalik dodał, że spółka ma doświadczenie w przedsięwzięciach związanych z ciepłownictwem - m.in. w Białymstoku, Pile, Obornikach.

Prezes Enei nie chciał mówić o szczegółach propozycji złożonej w formie listu intencyjnego władzom miasta. "Na razie poszukujemy modelu biznesowego, w którym moglibyśmy nawiązać współpracę z Radomiem" - dodał Kowalik, pytany przez dziennikarzy, czy Enea byłaby zainteresowana przejęciem części akcji Radpecu, czy inwestowaniem na innych zasadach w zasoby firmy.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski potwierdził, że miasto będzie szukać biznesowego partnera, gdyż miejska spółka ciepłownicza - aby dostosować się do wymogów unijnych - potrzebuje dużych nakładów finansowych.

d3ar8eh

"Do 2022 r. trzeba w Radpec zainwestować kilkaset milionów zł. Nie mamy możliwości uzyskania na ten cel dofinansowania unijnego, a to oznacza potrzebę poszukiwania pieniędzy z zewnątrz" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Witkowski. "Planujemy przeprowadzenie transparentnej procedury zmierzającej do wyłonienia potencjalnego partnera biznesowego i jesteśmy otwarci na rozmowy z każdym podmiotem, także z Eneą, który zaoferuje korzystne dla Radomia rozwiązania" - dodał Witkowski.

Według posła PiS Marka Suskiego, który pośredniczył w rozmowach Enei z władzami Radomia, wybór polskiej spółki byłby dla miasta najbardziej korzystny. "Tego rodzaju inwestycja krajowego bardzo poważnego koncernu, który ma doświadczenia w ciepłownictwie i energetyce, byłaby naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem, długofalową inwestycją, która na wiele lat zabezpieczyłaby dostawę energii cieplnej i elektrycznej" - ocenił parlamentarzysta.

Także zdaniem b. prezydenta Radomia, a obecnie posła PiS Andrzeja Kosztowniaka, Enea jest najlepszym partnerem do zawiązania spółki celowej z radomskim Radpecem. "To najstabilniejszy, najzamożniejszy partner, najbardziej przewidywalny i taki, który w perspektywie kilkudziesięciu lat gwarantuje nam to, że bardzo ważny element naszego życia - energia elektryczna i ciepło - będzie pozostawał w naszych rękach, co powinno być pewnego rodzaju racją stanu nie tylko dla państwa polskiego, ale także dla samorządów" - stwierdził Kosztowniak.

Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec to spółka akcyjna zajmująca się wytwarzaniem i przesyłaniem ciepła. Produkowane przez spółkę ciepło dostarczane jest do budynków mieszkalnych, zakładów przemysłowych, instytucji i obiektów użyteczności publicznej. Sieć ma ponad 167 km długości i dostarcza ciepło do 982 węzłów cieplnych.

d3ar8eh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ar8eh