Enea może podpisać umowę z GW bloku w Kozienicach w I kw. '12 lub na przełomie I i II kw. (opis 2)

14.11. Warszawa (PAP) - Enea może podpisać umowę z generalnym wykonawcą budowy bloku w Elektrowni Kozienice o mocy 1000 MW w I kwartale 2012 r. lub na przełomie I i II kwartału...

14.11. Warszawa (PAP) - Enea może podpisać umowę z generalnym wykonawcą budowy bloku w Elektrowni Kozienice o mocy 1000 MW w I kwartale 2012 r. lub na przełomie I i II kwartału 2012 r. - powiedział na konferencji Maciej Owczarek, prezes spółki. Wiceprezes Enei, Hubert Rozpędek dodał, że grupa planuje emisję obligacji o wartości 5,5-6 mld zł, które posłużą m.in. sfinansowaniu projektu w Kozienicach.

"Umowa z wykonawcą bloku w Kozienicach może zostać zawarta w I kwartale 2012 r. lub na przełomie I i II kwartału" - poinformował prezes.

"Opóźnienie wynika z problemów materiałowych. Niektórzy dostawcy mają problemy w obiektach oddanych i podlegających rozruchowi, powodujące przestoje i opóźnienia. Musieliśmy więc przejrzeć ponownie dokumenty zamówieniowe. Stąd mamy opóźnienie w stosunku do pierwotnego harmonogramu wyboru dostawcy" - dodał.

Z wcześniejszych informacji wynika, że o możliwość budowy nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW ubiega się trzech wykonawców. Oferty złożyły: konsorcjum Hitachi Power Europe i Polimeksu-Mostostal, konsorcjum Alstom Power i PBG oraz konsorcjum China Overseas Engineering Group (COVEC).

Zdaniem prezesa, ostateczny termin oddania bloku, przewidywany na 2016 rok, nie powinien ulec zmianie.

"Ostateczny termin zakończenia inwestycji nie powinien się przesunąć. Celowy harmonogram zakłada ponad 60 miesięcy na procesy inwestycyjne na samą budowę to bardzo dużo i nie powinno to wpłynąć na finalny punkt oddania bloku - synchronizacja to rok 2016" - powiedział.

Enea planuje emisję obligacji o wartości ok. 5,5-6 mld zł, która razem z negocjowanym finansowaniem dłużnym m.in. w EBI i EBOiR, ma zaspokoić potrzeby finansowe grupy przez najbliższe dziesięć lat. Finansowanie komercyjne posłuży między innymi sfinansowaniu budowy bloku energetycznego elektrowni w Kozienicach.

"Nasz program finansowania będzie unikalny w skali kraju, ponieważ przewiduje finansowanie komercyjne, głównie na rynku lokalnym. Finansowanie banków EBI i EBOR będzie alokowane do projektów dystrybucyjnych i energii odnawialnej, a komercyjne do wytwarzania konwencjonalnego, czyli głównie do projektu w Kozienicach. Program obligacji w jego ramach będzie dziesięcioletni, znajdą się tam transze trzy-, pięcio- i siedmioletnie. Finansowanie będzie niezabezpieczone" - powiedział Hubert Rozpędek.

"Za sprawą rozłożonego w czasie strumienia, nasz program zaspokaja wszelkie potrzeby inwestycyjne grupy w okresie najbliższych 10 lat, w tym blok nr 11, cały program inwestycyjny w obszarze odnawialnych źródeł energii i w obszarze dystrybucji" - dodał.(PAP)

mto/ asa/

Źródło artykułu:PAP
energiagiełdaspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)