Trwa ładowanie...

Enigma zdenerwowała Bydgoszczan. PKP Intercity się tłumaczy

Chcieli dobrze, tymczasem wynik konkursu na nazwę pociągu wywołał falę oburzenia. Przewoźnik ma problem.

Share
Enigma zdenerwowała Bydgoszczan. PKP Intercity się tłumaczy
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: kaffeeeinstein
d42p8eg

PKP Intercity zorganizowały - już po raz trzeci - plebiscyt, w którym pasażerowie mogli wybrać nazwy dla pociągów. W zakończonej 4 września akcji oddano 78,5 tys. głosów. W ten sposób spółka chce zachęcić pasażerów "do zapoznania się z wyjątkowymi dziełami sztuki, historią wybitnych Polaków czy ciekawostkami związanymi z konkretnym regionem naszego kraju".

Przewoźnik przeprowadził głosowanie na Facebooku. Można było głosować na nazwy dla 16 składów pociągów, które zaczną kursować zgodnie z nowym rozkładem jazdy 2017/2018. Pomysły nazw - nawiązujących do regionów - zaproponowali wojewodowie.

Pomysłodawcy nie spodziewali się jednak burzy, jaką wywoła wynik głosowania na nazwę pociągu relacji Bydgoszcz-Warszawa. Wśród propozycji znalazły się: „Gopło”, „Wyczółkowski” oraz „Enigma”.

Wygrała "Enigma", co zbulwersowało Bydgoszczan, którzy wystosowali petycję do władz spółki. Przytacza ją "Tygodnik Bydgoski".

d42p8eg

- Uważamy, że nazwa "Enigma" jest mocno nietrafiona. Enigma była bowiem bronią w zbrodniczej wojnie. Ta niemiecka maszyna szyfrująca służyła nazistowskiemu systemowi zbrodni do prowadzenia wyniszczającej cywilizację wojny światowej. Jesteśmy natomiast dumni, że tajemnicę tej broni złamał bydgoszczanin Marian Rejewski - piszą Bydgoszczanie.
Chcą, by pociąg nazwać imieniem tego "wielkiego bydgoszczanina i zasłużonego kryptologa".

- Apelujemy do osób, które podzielają nasze zdanie i dobro Bydgoszczy nie jest im obojętne, do poparcia naszej inicjatywy. Apelujemy ponad podziałami politycznymi! Marian Rejewski zasłużył na godne upamiętnienie - czytamy w petycji.

Zobacz też: Nowy rozkład PKP. Pasażerów czekają utrudnienia

Co na to PKP Intercity? Okazuje się, że sprawa nie jest prosta.

d42p8eg

- W odpowiedzi na głosy mieszkańców, którzy podkreślają zasługi wybitnego bydgoskiego matematyka i kryptologa, podejmujemy działania, opierające się na pozyskaniu odpowiednich zgód od rodziny Mariana Rejewskiego na wykorzystanie nazwiska w nazwie pociągu InterCity relacji Bydgoszcz - Warszawa - tłumaczy Wirtualnej Polsce Agnieszka Serbeńska, rzecznik PKP Intercity.

Zapewnia, że spółka pozostaje w kontakcie z rodziną a także z wojewodą kujawsko-pomorskim.

d42p8eg

Podziel się opinią

Share
d42p8eg
d42p8eg