Trwa ładowanie...
d4fhmd7

Enxoo: 7 na 10 pracowników dużych i średnich firm jest zmotywowanych do pracy

Warszawa, 18.11.2014 (ISBnews) - Polacy wciąż pracują głównie dla pieniędzy, przy czym tylko 70% pracowników dużych i średnich firm jest zmotywowanych do pracy.  Regularna pensja i premia są aż dla 78% osób kluczowymi czynnikami decydującymi o ich motywacji do pracy, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych oraz Homo Homini dla Enxoo.
Share
d4fhmd7

?Na pytanie: 'co najbardziej motywuje do pracy?' zdecydowana większość badanych odpowiedziała, że regularna pensja i podwyżka i premia - takich odpowiedzi udzieliło aż 78% badanych. Te elementy są kluczowymi powodami, dla których chcemy pracować. Możliwość awansu, budowanie własnego wizerunku w firmie nie są postrzegane przez pracowników jako coś, co ich motywuje do działania" - powiedział dyrektor w Enxoo Robert Augustyniak, omawiając wyniki badania.

Prawie 70% badanych stwierdziło, że jest odpowiednio zmotywowanych do pracy, jednak pozostała grupa osób udzieliła na to pytanie odpowiedzi przeczącej.

?Można powiedzieć, że kluczowym problemem jest to, że ponad 30% badanych deklaruje, że są osobami niezmotywowanymi do pracy, którą aktualnie wykonują. To oznacza, że jeśli mamy 100-osobową firmę i mam 30 osób, które nie są zmotywowane, to mamy poważny problem" - podkreślił Augustyniak.

d4fhmd7

Z badania wynika także, że co trzeci Polak planuje w ciągu dwóch lat zmienić pracę. Skłonność do zmian jest jednak w dużej mierze uzależniona od liczby lat pracy w jednym miejscu - im mniej, tym jest wyższa.

?Zapytaliśmy także , czy w ciągu 2 lat badany planuje zmianę pracy. Okazuje się, że 64% nie chce zmienić pracy i trzyma się tego miejsca, w którym jest, zaś ok. 30% badanych planuje zmianę pracy w ciągu 2 lat. Warto jednak podkreślić, że chętniejsze i bardziej skłonne do zmiany pracy są osoby, które są relatywnie krótko na rynku pracy" - podkreślił Augustyniak.

Ponad 40% planujących zmianę pracy to osoby z krótkim stażem pracy - od miesiąca do dwóch lat. Wśród osób, które pracują w jednym miejscu 10 lat i więcej ten odsetek wynosi 20%.

Najczęstszym powodem zmiany pracy jest niskie wynagrodzenie - tak wskazało 36% ankietowanych. Drugim najczęstszym powodem jest brak możliwości rozwoju zawodowego - 24%, a na trzecim jest zła atmosfera w pracy - 16%.

d4fhmd7

Augustyniak podkreślił, że ważnym wnioskiem z badania jest fakt, że dla 80% badanych głównym czynnikiem, który motywuje do pracy jest wynagrodzenie.

?Warto się zastanowić, czy nie wprowadzić rozwiązań, które pozwolą pracownikom poczuć się ważnym i odpowiedzialnym za firmę. Tymczasem okazuje się, że ok. 30% osób nigdy nie miało w swojej organizacji możliwości rozmowy o własnym rozwoju z menadżerem, a jedna trzecia firm nigdy nie zaproponowała swoim pracownikom szkoleń podnoszących kwalifikacje" - podkreślił.

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu tego roku na próbie 500 osób - byli to pracownicy średnich i dużych firm na stanowiskach: pracownik biurowy, pracownik usług i handlu, pracownik fizyczny.

Enxoo to grupa ekspertów w dziedzinie systemów informacyjnych do zarządzania w biznesie. Od 2008 r. realizuje projekty w modelu SaaS (Software-as-a-Sevice) z wykorzystaniem narzędzi oferowanych przez firmę Salesforce.com.

(ISBnews)

d4fhmd7

Podziel się opinią

Share
d4fhmd7
d4fhmd7