Ericsson: W 2022 r. internet 5G będzie łączyć 20 mld urządzeń

Dwa lata po komercyjnym wdrożeniu sieci internetowej 5G będzie do niej podłączone na całym świecie ok. 20 mld urządzeń - powiedział w środę prezes Ericsson Polska Martin Mellor podczas Ericsson Start-Up Day #1.

08.02.2017 17:25

Zdaniem Mellora przewidywane na 2020 rok wejście do komercyjnego użytku sieci internetowej 5G stanowi największą rewolucję w komunikacji ostatnich lat obok pojawienia się internetu rzeczy oraz powstania chmury obliczeniowej. Nowa sieć będzie rozwijać do trzydziestu razy większą szybkość niż obecnie przyjęty standard 4G/LTE.

Według dyrektor ds. mobilnych rozwiązań szerokopasmowych na Europę Środkową w Ericsson Natasy Malic najważniejsza różnica między siecią 5G a starszymi modelami sieci internetowych polega na redukcji opóźnień reakcji podłączonych do niej urządzeń do milisekund.

"5G będzie stanowić również podstawę internetu rzeczy, to znaczy umożliwi przesyłanie informacji między urządzeniami wyposażonymi w czujniki zbierające dane o ich użytkownikach" - dodała. Jej zdaniem, może to spowodować rewolucję w dziedzinie opieki nad chorymi i osobami starszymi, ponieważ nowe aplikacje internetowe pozwolą im samemu kontrolować swój stan zdrowia bez konieczności pomocy pielęgniarzy i opiekunów.

Malic zaznaczyła, że wprowadzenie sieci 5G umożliwi wykorzystywanie na szerszą skalę wirtualnej rzeczywistości w edukacji, co uczyni naukę ciekawszą dla dzieci wychowanych w warunkach łatwego dostępu do internetu. "5G wprowadzi także wirtualną rzeczywistość do teatrów. Brytyjska firma Roomone pracuje nad aplikacją umożliwiającą widzom dotykanie przedmiotów na scenie w trakcie przedstawienia" - powiedziała.

"Sieć 5G nie będzie składała się z fizycznych elementów typu routery. Będzie można ją tworzyć przy pomocy specjalnych aplikacji w chmurze obliczeniowej. Dzięki temu tworzenie sieci przystosowanych do potrzeb pojedynczych użytkowników oraz powiązanego z nimi oprogramowania stanie się niezwykle proste" - uważa dr inż. Sławomir Kukliński z Zakładu Sieci i Usług Teleinformatycznych Politechniki Warszawskiej.

Zdaniem Kuklińskiego 5G dzięki zwiększonej niezawodności będzie pierwszą siecią internetową będącą w stanie funkcjonować bez zakłóceń w warunkach klęsk żywiołowych i katastrof.

Firma Ericsson podpisała 1 grudnia 2016 r. list intencyjny o współpracy z Politechniką Warszawską w zakresie badań technologii sieci 5G. W ramach wspólnych działań sygnatariusze dokumentu zobowiązali się m.in. do organizacji serii wspólnych warsztatów mających na celu zbadanie możliwych przypadków użycia technologii, możliwości opracowania prototypów czy regularnej współpracy w ramach społeczności badawczej 5G Ericsson w celu bieżącej aktualizacji działań, udzielania porad i wsparcia.

Ericsson posiada w Polsce dwa centra badań i rozwoju: w Łodzi i Krakowie. Nad rozwojem oprogramowania pracuje w nich ok. 2 tys. specjalistów.

"Dwa lata po komercyjnym wdrożeniu sieci internetowej 5G będzie do niej podłączone na całym świecie ok. 20 mld urządzeń" - powiedział w środę prezes Ericsson Polska Martin Mellor podczas Ericsson Start-Up Day #1.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)