ESL opracowuje program antydopingowy
Electronic Sports League podjęła współpracę z niemiecką Narodową Agencją Antydopingową. aby ustalić politykę antydopingową na potrzeby organizowanych przez siebie zawodów w grach komputerowych, która wejdzie w życie jeszcze przed turniejem IEM Cologne 2015.
04.08.2015 11:15
Polityka antydopingowa ESL powstaje w oparciu o badania prowadzone we współpracy z Narodową Agencją Antydopingową (NADA z siedzibą w Bonn w Niemczech). W zamierzeniu wypracowane środki mają zapewniać rozstrzygające wyniki, a jednocześnie być możliwe do egzekwowania w praktyce i sprawiedliwe. ESL ma się również spotkać z Światową Agencją Antydopingową (WADA z siedzibę główną w Montrealu w Kanadzie), by aktywnie angażować tę agencję w tworzenie, egzekwowanie i umiędzynarodowienie polityki antydopingowej w sportach elektronicznych w regionach takich, jak Stany Zjednoczone, Azja i Australia.
Jak podała firma w komunikacie prasowym, ESL będzie wykorzystywało opinie NADA i WADA w celu stworzenia programu antydopingowego, który zostanie rozpowszechniony wśród wszystkich graczy biorących udział w turniejach e-sportowych organizowanych, prowadzonych lub produkowanych przez ESL. Celem tego programu jest umocnienie w przekonaniu graczy, że zapewnia im się informacje i strukturalne wsparcie w przypadku problemów fizycznych i emocjonalnych wynikających z presji ciążącej na nich ze względu na udział w rywalizacji na najwyższym poziomie.
ESL podjęło działania zmierzające do wypracowania programu antydopingowego po tym, jak Kanadyjczyk Kory "Semphis" Friesen ujawnił, że w trakcie turnieju ESL One "CS: GO" w Katowicach on i wszyscy inni członkowie północnoamerykańskiej drużyny Cloud 9 byli pod wpływem Adderalu. Wg Friesena, stosowanie tego opartego na amfetaminie leku na receptę jest powszechne wśród zawodowych graczy.
Szef komunikacji Electronic Sports League Anna Rozwandowicz umniejsza rewelacje Friesena. "Środki dopingujące zawsze były zabronione na naszych turniejach, jednak doping w e-sporcie nie jest bardzo rozpowszechniony" - twierdzi. "W historii naszych turniejów nie ma nawet jednego przypadku dyskwalifikacji czy innej formy udzielenia dyscypliny dla graczy, u których stwierdziliśmy użycie dopingu" - dodaje.
"Głównym celem robienia testów antydopingowych jest utrzymanie ducha fair play w naszym sporcie, więc ich zastosowanie będzie na tyle szerokie, na jakie pozwolą nasze możliwości. Nie wszyscy uczestnicy będą testowani - testy antydopingowe będziemy wykonywać na bazie losowych wyborów spośród wszystkich zawodników"" - tłumaczy Rozwandowicz.
Pierwsze losowe testy na obecność amfetaminy i metamfetaminy ESL zamierza przeprowadzić pod koniec sierpnia podczas turnieju ESL One Cologne 2015. Podobne testy mają być elementem wszystkich przyszłych wydarzeń z serii: Intel Extreme Masters, ESL One oraz ESL ESEA Pro League.
Zgodnie z zapewnieniami dyrektora zarządzającego ds. sportów elektronicznych w ESL Michała Blicharza, firma bierze pod uwagę, że wśród zawodników mogą być również osoby przyjmujące Adderal i leki o podobnym działaniu legalnie z uwagi na realne przypadłości. W podobnych przypadkach ESL zamierza korzystać z doświadczenia wypracowanego NADA i WADA.
Przedstawiciele ESL twierdzą, że działania antydopingowe stały się konieczne ze względu na rosnącą popularność sportów elektronicznych oraz coraz wyższe wynagrodzenia dla cybersportowców. Nagrody w głównych turniejach często wynoszą po kilkadziesiąt tys. dolarów, a w rekordowych przypadkach, jak tegoroczny turniej The International "Dota 2", bywają mierzone w milionach. Najlepsi zawodnicy oraz trenerzy otrzymują również stałe pensje, jak podaje "Wall Street Journal" - sięgające 30-50 tys. dolarów rocznie.
Drużyny biorące udział w zawodach organizowanych przez firmę zostaną wcześniej zapoznane z listą zakazanych substancji oraz konsekwencjami grożącymi za złamanie nowoprzyjętych regulacji. Obok przyjmowania dopingu, sankcjami obłożone jest także przyznawanie się do jego stosowania w przeszłości.
Zespół Cloud 9, do którego należał Friesen, podczas turnieju ESL One "CS: GO" Katowice 2015 nie wyszedł z grupy, wyeliminowany przez polską drużynę Virtus.pro. Sam Friesen jeszcze w kwietniu 2015 wystąpił z Cloud 9 i obecnie gra w drużynie Nihilum Gaming.
Electronic Sports League należy do największych organizacji e-sportowych na świecie. Firma organizuje doroczne turnieje najpopularniejszych gier komputerowych, m.in. Intel Extreme Masters, ESL One i ESL Pro Series, jak również rozgrywki dla amatorów. W 2016 w Katowicach po raz kolejny odbędą się światowe finały mistrzostw IEM.
Mateusz Kominiarczuk (PAP)
(Więcej w serwisie PAP Technologie)