Trwa ładowanie...
diczibg

Euler Hermes: Liczba upadłości firm wzrosła r/r do 57 w listopadzie

Warszawa, 03.12.2015 (ISBnews) - Liczba upadłości firm zarejestrowanych w listopadzie br. wyniosła 57 wobec 49 rok wcześniej, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Od początku roku ogłoszono 686 upadłości, tj. 9% mniej niż rok wcześniej.

Share
diczibg

"Zwiększenie w ostatnim miesiącu liczby upadłości miało związek z liczniejszymi niż przed rokiem upadłościami hurtowni (aż 11 opublikowanych w listopadzie bankructw). Wciąż nie tylko największa obecnie, ale i wyższa niż przed rokiem liczba upadłości ma miejsce na Mazowszu i Śląsku" - czytamy w raporcie.

Euler Hermes zwraca uwagę na spadające marże, które zmuszają firmy do finansowania się długiem, co uderza głównie w sektor handlu, a także na problemy sektorów wyrobów stalowych i handlu artykułami motoryzacyjnymi.

W branży artykułów spożywczych, chemii i kosmetyków problemy dystrybutorów uderzyć mogą także w dostawców, podkreślono.

diczibg

Łączny ostatni znany obrót firm, które znalazły się w listopadzie na opublikowanej liście upadłości wyniósł około 700 mln zł, a zatrudniały one (dostępne dane, nie zawsze za ostatni rok) około 1,6 tys. osób. Suma rocznych obrotów firm, które upadły była o 40% wyższa niż cztery lata wcześniej, chociaż obroty wzrosły najbardziej w 2011 r., by w następnych latach zmieniać się w dużo mniejszym zakresie. Firmy te w większości przypadków utrzymywały lub zwiększały swój udział w rynku - przyczyną ich upadłości była więc najczęściej mała rentowność sprzedaży, wyjaśnia także Euler Hermes.

(ISBnews)

diczibg

Podziel się opinią

Share
diczibg
diczibg