Trwa ładowanie...
dfnu7fs

Euler Hermes: Liczba upadłości firm wzrosła r/r do 86 we wrześniu

Warszawa, 05.10.2016 (ISBnews) - Liczba upadłości firm we wrześniu br. wyniosła 86 wobec 47 rok wcześniej, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Share
dfnu7fs

Firma podkreśla, że chodzi o upadłości faktyczne - czyli niezdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców w różnych formach prawnych. Od początku roku opublikowano informacje o 579 tak rozumianych upadłościach wobec 574 w tym samym okresie ub. roku (+3%).

Wrzesień był trzecim z rzędu miesiącem, w którym liczba upadłości była większa niż w analogicznym miesiącu ub. roku, wskazał Euler Hermes.

"Gwałtowny wzrost upadłości nastąpił wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. Problemy dotykają przede wszystkim handlu hurtowego, usług, ale też ostatnio budownictwa, a wkrótce także zapewne transportu. Klienci usług B2B (np. usług ochrony, sprzątania, doradztwa, obsługi inwestycji etc.) szukają oszczędności, co jest niemożliwe w efekcie wzrostu płacy minimalnej i programu 500+. Usługi korzystały bowiem dotychczas z niskich kosztów pracy" - skomentował członek zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes Tomasz Starus, cytowany w komunikacie.

dfnu7fs

Najczęściej problemy w Polsce południowo-zachodniej przeżywa wciąż sektor produkcyjny (Śląsk) i budowlany (Dolny Śląsk). Widać także przypadki upadłości wielu firm związanych z obsługą sektora wydobywczego, jak i z realizacją inwestycji przemysłowych lub naprawą już działających urządzeń. Pomimo, iż w poprzednich miesiącach podobny profil miały upadłości na wschodzie kraju, to we wrześniu znów z większym natężeniem przypomniał o sobie zamierający ruch graniczny i turystyka zakupowa naszych sąsiadów ze wschodu - w efekcie upadały tam głównie firmy handlowe, wskazano także w materiale.

(ISBnews)

dfnu7fs

Podziel się opinią

Share
dfnu7fs
dfnu7fs