EUR/USD nadal kręci się wokół poziomu 1,31
Lepsze dane z Niemiec (zamówienia w przemyśle nieoczekiwanie wzrosły w marcu o 2,2 proc. m/m (spodziewano się spadku o 0,5 proc. m/m), a także informacje nt. zainteresowania inwestorów portugalskimi 10-letnimi obligacjami (tamtejszy rząd planuje sprzedać papiery po raz pierwszy od stycznia 2011 r. – orientacyjna kwota wynosi 3 mld EUR, wstępny popyt waha się wokół 9 mld EUR, a rentowność to 5,6 proc., czyli poniżej niebezpiecznej bariery 6 proc. ) – to główne newsy dzisiejszego dnia.
Lepsze dane z Niemiec (zamówienia w przemyśle nieoczekiwanie wzrosły w marcu o 2,2 proc. m/m (spodziewano się spadku o 0,5 proc. m/m), a także informacje nt. zainteresowania inwestorów portugalskimi 10-letnimi obligacjami (tamtejszy rząd planuje sprzedać papiery po raz pierwszy od stycznia 2011 r. - orientacyjna kwota wynosi 3 mld EUR, wstępny popyt waha się wokół 9 mld EUR, a rentowność to 5,6 proc., czyli poniżej niebezpiecznej bariery 6 proc. ) - to główne newsy dzisiejszego dnia.
Na tym optymizm się jednak kończy, chociaż na tej fali popyt zdołał podciągnąć notowania EUR/USD do 1,3131, a EUR/JPY wzrósł nawet do 130,35.
Inwestorzy zdają sobie sprawę, że jedne lepsze dane z Niemiec, jeszcze nie zmieniają słabszego obrazu (zresztą kluczowa będzie jutro produkcja przemysłowa), a sukces w kierowanej emisji portugalskich papierów nie oznacza, że kraj ten wychodzi na prostą i prawdopodobieństwo drugiego bailoutu w perspektywie kilkunastu miesięcy rzeczywiście jest równe zeru.
W najbliższych godzinach kluczowe będą dane nt. bilansu handlowego w Chinach, które poznamy o godz. 4:00. Szerzej pisałem o tym w ostatnich komentarzach - rozczarowanie danymi może zwiększyć dynamikę ruchu na rynkach w stronę bardziej bezpiecznych aktywów, co oznaczałoby umocnienie dolara.
Koszyk BOSSA USD jest coraz bliżej naruszenia kluczowego poziomu 69,10 pkt., który byłby sygnałem do wyraźniejszego ruchu na parach dolarowych.
Dzienną świeczkę, jaka rysuje się na EUR/USD trudno uznać za optymistyczną - rynek po wyskoku do 1,3131 (a więc w okolice oporu na 1,3135) powrócił w okolice 1,3075. Tym samym można podtrzymać ranne założenie, że w nadchodzących godzinach rynek będzie celować w okolice 1,3035.
Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |