Trwa ładowanie...

Euro w tym roku może być o wiele tańsze

Saxo Bank oczekuje umocnienia polskiej waluty zarówno w stosunku do euro, jak i do walut środkowoeuropejskich. Według Johna Hardy'ego, szefa działu forex Saxo Banku, złoty ma przed sobą lepsze perspektywy niż jego główni regionalni rywale - węgierski forint i czeska korona. Do końca roku euro może kosztować około 4,10 zł.

Euro w tym roku może być o wiele tańszeŹródło: Fotolia
d1uzjgk
d1uzjgk

Zdaniem Johna Hardy'ego, obawy o to, że zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zechce postawić na czele Narodowego Banku Polskiego (NBP) zwolennika swojej polityki były główną przyczyną deprecjacji złotego w okolicach wyborów, pomimo bardzo łagodnego w wydźwięku posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w październiku.

- Od tego czasu nastroje znacznie się uspokoiły, a złoty odrobił straty. W czwartym kwartale polska waluta umocni się względem euro i pozostałych walut środkowoeuropejskich, ponieważ polska gospodarka radzi sobie stosunkowo dobrze, a wsparcie EBC przyczyni się do ogólnej poprawy warunków na rynkach UE, natomiast kolejny program luzowania ilościowego EBC obniży atrakcyjność euro dla inwestorów - komentuje Hardy.

Według niego, złoty ma lepsze perspektywy niż jego główni regionalni rywale - węgierski forint i czeska korona. W perspektywie długoterminowej dopiero się okaże, czy realia urzędowania nowych polskich władz wpłyną na stanowisko rządu co do kształtowania polityki niezależnego banku centralnego.

- Ryzyko spadku wartości złotego wzrosłoby jedynie w przypadku, gdyby polska gospodarka nieoczekiwanie wykazała oznaki osłabienia lub gdyby pojawiło się globalne zagrożenie dla wszystkich rynków, np. w związku z obawą, że Fed zmuszony będzie znacznie bardziej podwyższyć stopy procentowe, niż dotychczas przewidywałem. Naszym zdaniem, prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju zdarzeń w czwartym kwartale jest niewielkie, mimo iż drugie z nich może mieć miejsce już z początkiem nowego roku. Do końca roku kurs w parze EUR/PLN może osiągnąć poziom 4,10-4,12 - prognozuje Hardy.

d1uzjgk

Saxo Bank uważa, że notowania złotego w stosunku do euro i dolara w większym stopniu zależą od Fed i EBC niż od polskiej polityki, jednak decyzje podejmowane przez rząd PiS będą miały poważny wpływ na rynek walutowy i kapitałowy.

Według dyrektora zarządzającego Saxo Bank Polska Macieja Jędrzejaka, jednym z najważniejszych dla rynku działań będzie prawdopodobny demontaż programu OFE.

- Likwidacja bądź jego dekompozycja doprowadzi do spadku obrotów zarówno na rynku giełdowym, jak i obligacyjnym. Będzie to powodowało presję na osłabienie złotego - napisał również Jędrzejak. Jak dodał, w dłuższej perspektywie może dojść do powstania alternatywnego systemu funduszy emerytalnych. - Demontaż OFE stwarza szansę dla programów emerytalnych i funduszy inwestycyjnych, które nie są związane z ZUS-em - twierdzi Maciej Jędrzejak.

d1uzjgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzjgk