Trwa ładowanie...

Euro zamiast złotego już w 2015 roku?

Powstaje plan wprowadzenia wspólnej waluty - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".Tym razem nie podano oficjalnie daty, gdy złotego miałoby zastąpić euro. To skutek poprzedniego falstartu. Wstępne, nieoficjalne przewidywania wskazują na 2015 r.

Share
Euro zamiast złotego już w 2015 roku?Źródło: Jupiterimages
d26mjz2

To jednak tylko orientacyjny termin. Obecnie ważniejsze jest ustalenie dokładnego harmonogramu działań zmierzających do jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii.

Plan jest szczegółowy i kompleksowy. Obejmuje zarówno działania prawne i legislacyjne, jak również logistykę całego przedsięwzięcia. Uwzględnia także doświadczenia tych krajów unii, które już mają za sobą przyjęcie wspólnej waluty.

Ale aby określić datę i rozpocząć dalsze, konkretne działania, najważniejszymi elementami są: zmniejszenie deficytu finansów publicznych do poziomu poniżej 3%, utrzymanie długu publicznego na poziomie nieprzekraczającym 60% PKB oraz zmiana konstytucji.

Na ten ostatni zabieg duży wpływ będą miały przyszłoroczne wybory parlamentarne i układ sił, jaki w ich wyniku powstanie.

Wg resortu finansów, wejście do strefy euro powinno przynieść Polsce wzrost PKB w zakresie od 0,9 do 1,9%.

d26mjz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26mjz2
d26mjz2