Trwa ładowanie...

Eurodolar zbliża się do linii trendu spadkowego

W poniedziałek rano kwotowany jest na poziomie 1,3350. Górne ograniczenie przedziału wahań usytuowane jest w okolicach 1,3385, a dolne wyznaczają ubiegłotygodniowe minima 1,3250. Strefę wsparcia wyznaczać będzie też linia trendu wzrostowego rozpoczętego w połowie marca, która przebiega obecnie w okolicach 1,3300 oraz dziesięciodniowa średnia krocząca.

Share
Eurodolar zbliża się do linii trendu spadkowego
Źródło: TMS
d1ez7t6

Kurs znajduje się w przełomowym momencie, bowiem w najbliższych dniach testowana będzie kluczowa linia trendu powiązana ze szczytami z sierpnia i października ubiegłego roku. Na początku tygodnia panują stosunkowo dobre nastroje.
Zawężają się spready rentowności długu państw peryferyjnych i niemieckich papierów skarbowych, wzrastają giełdowe indeksy, umacniają się waluty emerging markets. W tym świetle bardziej prawdopodobne jest, że kurs EUR/USD w najbliższych godzinach po raz kolejny podejdzie pod górne ograniczenie konsolidacji.

USA: odczyt Chicago PMI zwiastuje spadek ISM
W poniedziałek najistotniejszym odczytem makroekonomicznym jest indeks ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego (16:00). Prognozy zakładają wzrost z 54,2 do 53 punktów. Mimo, że w marcu regionalnie wskaźniki koniunktury generalnie wypadły dobrze, to spadek Chicago PMI sugeruje, iż indeks ISM również przybierze wartość nieznacznie poniżej konsensusu. Negatywnie wpłynęłoby to na rynkowe nastroje i notowania na Wall Street, lecz najprawdopodobniej stałoby się pro-wzrostowym impulsem dla eurodolara. Słabsze odczyty zwiększają bowiem szanse na ilościowe luzowanie po zakończeniu operation twist.

d1ez7t6

Tydzień pełny istotnych wydarzeń
Przedświąteczny tydzień obfitować będzie w bardzo istotne wydarzenia. Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje o koszcie pieniądza (pierwsza obniżka stóp może nastąpić dopiero w IV kwartale, do tego czasu stopa referencyjna zostanie utrzymana na poziome 4,5 proc.)
O koszcie pieniądza zadecydują też Europejski Bank Centralny i Bank Anglii. Koniec tygodnia zostanie zdominowany przez piątkowe odczyty z amerykańskiego rynku pracy.
Zeszłotygodniowe, "gołębie” wypowiedzi Bena Bernanke, który ostrzegał przed zbytnią wiarę w poprawę kondycji amerykańskiej gospodarki, w tym rynku pracy, dodatkowo zwiększają znaczenie publikacji. Wcześniej warto zwrócić uwagę na raporty ADP i Challengera oraz czterotygodniową średnią liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Należy także śledzić sytuację na europejskim rynku długu - w drugiej połowie marca wyraźnie rozszerzyły sie spready obligacji w relacji do niemieckich bundów. Wzrastały również stawki CDS.

Polska: wzrost PMI wbrew prognozom
Po piątkowym umocnieniu złotego notowania znalazły się przy dolnej linii wyznaczającej konsolidację. Rano kurs EUR/PLN znajduje się przy poziomie 4,14, a USD/PLN przy poziomie 3,10. Notowania nie zareagowały na nieco lepszy od prognoz odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu w marcu. Wartość indeksu wzrosła bowiem z 50 do 50,1 pkt., przy prognozie 49,65 pkt. Odczyt na tym poziomie wskazuje jednak na brak zmian w warunkach gospodarczych i utrzymującą się stagnację w sektorze przemysłowym. Indeks wzrósł zaledwie o 0,1 pkt. ponieważ w znacznym stopniu wyższa produkcja zrównoważona została przez negatywny odczyt subindeksów dla nowych zamówień i zatrudnienia. Co więcej liczba nowych zamówień spadła już czwarty raz od listopada ubiegłego roku.
Sporządzili:
Bartosz Sawicki
Marta Łopacka
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d1ez7t6

Podziel się opinią

Share
d1ez7t6
d1ez7t6