Trwa ładowanie...
15-05-2008 10:08

Europa będzie pracować dłużej

Zdaniem ekspertów Europa stanęła w obliczu emerytalnego bankructwa. Może tem zapobiec jedynie podwyższenie wieku emerytalnego i zrównywanie go dla kobiet i mężczyz.

Europa będzie pracować dłużej
d2ejxq7
d2ejxq7

Europejczycy będą musieli pracować dłużej. Zdaniem ekspertów Europa stanęła w obliczu emerytalnego bankructwa. Może temu zapobiec jedynie podwyższenie wieku emerytalnego i zrównywanie go dla kobiet i mężczyz.

Jak pisze "Dziennik" do tej pory statystyczny Europejczyk przechodził na emeryturę w wieku 57 lat. Wiele osób dziś może zapomnieć o luksusowym życiu na emeryturze. Młodym "emerytom", również w zamożniejszych częściach Europy, coraz częściej trudno związać koniec z końcem.

W połowie stulecia ponad pięćdziesiąt milionów mieszkańców kontynentu będzie miało powyżej 80 lat. To aż dwa razy więcej niż w trzy lata temu. Obecnie pracuje zbyt mało ludzi, by zarobili na emerytury dla tak wielkiej grupy - czytamy w raporci brukselskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, do którego dotarł "Dziennik". Państwa Unii Europejskiej robią więc wszystko, by liczba tzw. starych pracowników, czyli przed sześćdziesiątką, wzrosła do 2030 roku o co najmniej 24 miliony.

Mans Martensson, belgijski analityk rynku pracy, w rozmowie z "Dziennikiem" twierdzi: "Wydłużanie czasu pracy w Europie będzie w kolejnych dekadach trendem nieodwracalnym. Są dwa powody tego stanu rzeczy: po pierwsze więcej ludzi przechodzi na emeryturę, niż zaczyna pracować. Po drugie żyjemy dłużej i dłużej pobieramy emerytury, co źle wpływa na kondycję finansową państw. Młody europejski emeryt ma dziś przed sobą średnio 25 lat życia, a co najmniej połowę tego czasu mógłby jeszcze spędzić w pracy".

Sposobem zmuszania ludzi do aktywności zawodowej jest ustawowe podnoszenie wieku emerytalnego w państwach całej Unii o co najmniej pięć lat i wyrównywanie go dla kobiet i mężczyzn. Prywatne firmy na Zachodzie coraz częściej oferują starszym pracownikom zachęty, które mają przytrzymać ich przy biurku.

d2ejxq7

Niemcy, Irlandczycy, Holendrzy, Hiszpanie i Portugalczycy muszą ustawowo pracować do 65. roku życia, informuje "Dziennik". W praktyce większość obywateli tych państw korzysta z wcześniejszych emerytur, jeszcze przed sześćdziesiątką. W jakim wieku średnio przechodzą na emeryturę mieszkańcy poszczególnych krajów? Niemcy przechodzą na emeryturę średnio w wieku 57 lat. Włosi pomiędzy 57. a 65. rokiem życia. Brytyjczycy muszą pracować do 65 lat (w praktyce trafiają na emeryturę w wieku 59 lat). Węgrzy - mężczyźni pracują do 62 lat. W przyszłym roku taki sam wiek emerytalny będzie obowiązywał także Węgierki. Łotysze - mężczyźni 62 lata, a kobiety 61,5. Równy wiek emerytalny (62 lata) dla obu płci zacznie obowiązywać w tym kraju w 2009 r. Litwini - 60 lat (kobiety), 62,5 (mężczyźni). Docelowo ma to być 65 lat dla obu płci. Francja - jej mieszkańcy ustawowo mają zapisany wiek emerytalny na poziomie 65 lat. W praktyce jest on znacznie niższy.
Zobacz też:
PRACOWNICY, KTÓRZY DYKTUJĄ WARUNKI
"POMOSTÓWKI" NIE DLA NAUCZYCIELI

d2ejxq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejxq7