Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia
02.12. Warszawa (PAP) - Po zeszłotygodniowej obniżce stóp procentowych na Węgrzech i poniedziałkowych wzrostach PMI w regionie, uwaga inwestorów w rozpoczynającym się tygodniu...
02.12. Warszawa (PAP) - Po zeszłotygodniowej obniżce stóp procentowych na Węgrzech i poniedziałkowych wzrostach PMI w regionie, uwaga inwestorów w rozpoczynającym się tygodniu skupi się na danych o CPI w Turcji oraz na kolejnych odczytach PKB w III kw. 2013 r. w krajach Europy Środkowej.
We wtorek dane o inflacji w Turcji w listopadzie.
W środę drugi odczyt PKB w III kw. 2013 r. (wraz z częściami składowymi) w Czechach, Rumunii i na Węgrzech, a także październikowe dane o sprzedaży detalicznej na Węgrzech.
W czwartek dane o sprzedaży detalicznej w Czechach w październiku.
W piątek dane o produkcji przemysłowej na Węgrzech w październiku.
RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU
W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,30 proc. do 27,3442 za euro, forint osłabił się o 0,95 proc. do 301,28 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,91 proc. do 2,741 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,21 proc. do poziomu 4,2015 za euro.
Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 1,31 proc. do poziomu 1.032,26, węgierski BUX wzrósł o 1,31 proc. do poziomu 18.809,76 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 0,15 proc. do 75.748,25 pkt., a WIG spadł o 0,24 proc. do poziomu 54.704,89 pkt.
WĘGRY
STOPY KOLEJNY RAZ DÓŁ O 20 PB, OCZEKIWANE DALSZE CIĘCIA
Węgierski bank centralny (NBH) zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę procentową o 20 pb do 3,20 proc. Była to 16. z rzędu obniżka stóp na Węgrzech.
Ekonomiści spodziewają się dalszych obniżek, ale nie są zgodni co do ich skali. Na 2014 r. prognozowane są podwyżki stóp.
"Ekstremalnie niska inflacja i korzystne otoczenie rynkowe stworzyło przestrzeń do łagodzenia. Podtrzymujemy prognozę stopy procentowej na koniec roku na poziomie 3,0 proc. i 4,0 proc. na koniec 2014 r." - napisano w komentarzu Erste.
Zdaniem banku OTP NBH utrzymał "łagodne nastawienie". Ekonomiści OTP podtrzymują prognozę 3,0 proc. na koniec roku, ale nie wykluczają, że obniżek może być więcej.
Po decyzji Morgan Stanley obniżył prognozowany najniższy poziom stóp na Węgrzech do 2,6 proc.
"Listopadowy komunikat i zbliżająca się nowa projekcja CPI wskazują naszym zdaniem, że na początku 2014 r. NBH może zejść ze stopami poniżej 3,0 proc. Dlatego zmieniamy najniższy punkt prognozy poziomu stóp na 2,60 proc. z 3,0 proc." - napisano w komentarzu Morgan Stanley.
"Podkreślamy, że istnieje znaczna niepewność co do tego jak nisko główna stopa może zejść, gdyż jesteśmy na niezbadanych wodach" - zaznaczono.
Także bank Nomura obniżył prognozę najniższego poziomu stóp procentowych.
"Po listopadowym komunikacie obniżamy prognozę ostatecznego poziomu głównej stopy procentowej do 2,60 proc., z ryzykiem, że będzie to niżej" - napisano w komentarzu banku Nomura.
"Wciąż spodziewamy się kilku podwyżek do końca przyszłego roku, gdy inflacja znacznie wzrośnie" - dodano.
PMI W GÓRĘ
Wskaźnik PMI w węgierskim przemyśle w listopadzie wzrósł do 52,6 pkt. z 51,1 pkt. w poprzednim miesiącu.
STOPA BEZROBOCIA STABILNA
Stopa bezrobocia w okresie sierpień-październik wyniosła 9,8 proc., tyle samo, co w okresie lipiec-wrzesień. To najniższy poziom od 2009 r.
TURCJA
PMI NAJWYŻEJ OD 32 MIESIĘCY
Wskaźnik PMI dla tureckiego przemysłu wzrósł w listopadzie do 55,0 pkt. z 53,3 pkt. w październiku. To najwyższy odczyt od 32 miesięcy.
W X DEFICYT HANDLOWY W GÓRĘ
Deficyt w handlu zagranicznym w październiku zgodnie z oczekiwaniami wyniósł 7,4 mld USD. Po dostosowaniu sezonowym i kalendarzowym import wzrósł o 6 proc. mdm, a eksport spadł o 4 proc. mdm. Skumulowany 12-miesięczny deficyt wzrósł o 1,8 mld USD do 97 mld USD.
"Znaczna część tego przyrostu wynika z handlu złotem, gdyż w październiku 2013 r. Turcja była importerem złota netto (0,7 mld USD), a rok temu przeciwnie - była netto eksporterem (1,0 mld USD)" - napisano w komentarzu powiązanego z BNP Paribas Trk Ekonomi Bankasi.
Po wyłączeniu energii i złota skumulowany 12-miesięczny deficyt wzrósł o 0,3 mld USD do 38,4 mld USD.
"Dane o handlu zagranicznym wskazują, że skumulowany 12-miesięczny deficyt na rachunku bieżącym w październiku wyniósł ok. 61,5 mld USD wobec 59,1 mld we wrześniu. Spodziewamy się, że na koniec 2013 r. deficyt C/A wyniesie 61,5 mld USD (7,5 proc. PKB" - napisano w komentarzu TEB.
TURCJA PODPISAŁA KONTRAKTY NAFTOWO-GAZOWE Z IRACKIM KURDYSTANEM
Pakiet kontraktów dotyczących eksportu ropy i gazu z irackiego Kurdystanu przez tureckie rurociągi podpisany został podczas spotkania premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i szefa kurdyjskiego rządu autonomicznego Neczerwana Barzaniego.
CZECHY
PMI W GÓRĘ
Wskaźnik PMI dla czeskiego przemysłu w listopadzie wzrósł do 55,4 pkt. z 54,5 w październiku.
CENY ELEKTRYCZNOŚCI W '14 MOGĄ SPAŚĆ - URE
Czeski urząd regulacji energetyki poinformował, że w 2014 r. spodziewa się średniego spadku cen elektryczności dla gospodarstw domowych o 10,9 proc.
BUDŻET NA '14 MOŻLIWY PRZED KOŃCEM '13 - SOBOTKA
Przywódca socjaldemokratów Bohuslav Sobotka, któremu prezydent Milos Zeman powierzył misję tworzenia rządu, ocenił, że parlament może uchwalić budżet na 2014 r. przed końcem roku, nieznacznie zwiększając wydatki.
Izba poselska (niższa izba czeskiego parlamentu) wybrała również socjaldemokratę Jana Hamacka na przewodniczącego izby. (PAP)
fdu/ jtt/ ana/