Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

14.04. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu dane o produkcji przemysłowej w regionie zaskakiwały pozytywnie. Inflacja w Czechach i na Węgrzech jest bliska zeru, w Rumunii...

14.04.2014 | aktual.: 14.04.2014 08:23

14.04. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu dane o produkcji przemysłowej w regionie zaskakiwały pozytywnie. Inflacja w Czechach i na Węgrzech jest bliska zeru, w Rumunii obniżyła się do 1,0 proc.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Wtorek: stopa bezrobocia w Turcji.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodnia czeska korona osłabiła się o 0,12 proc. do 27,44 za euro, forint osłabił się o 0,3 proc. do poziomu 306,4 za euro, a turecka lira osłabiła się o 1,27 proc. do 2,93 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,38 proc. do poziomu 4,178 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 2,5 proc. do poziomu 992,69 pkt., węgierski BUX spadł o 0,14 proc. do poziomu 17.965,25 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 0,21 proc. do 72.736,33 pkt., a WIG spadł o 0,51 proc. do poziomu 52.389,75 pkt.


TURCJA

AGENCJA MOODY'S OBNIŻYŁA PERSPEKTYWĘ RATINGU

Agencja Moody's obniżyła perspektywę tureckiego ratingu ze stabilnej do negatywnej. Rating został potwierdzony na poziomie Baa3.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, SĄ POZYTYWNE RYZYKA DLA WZROSTU PKB

Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 4,9 proc. rdr wobec oczekiwań wzrostu 4,5 proc. W ujęciu mdm, po dostosowaniu sezonowym, produkcja spadła o 0,1 proc.

"Lutowy odczyt, wraz ze styczniowym, sygnalizuje pozytywne ryzyka dla prognoz wzrostu w I kwartale" - napisano w komentarzu banku ING.

Produkcja w styczniu wzrosła o 7,3 proc. rdr.

Także BNP Paribas w komentarzu zaznacza, że dane o produkcji sugerują, że wzrost PKB w 2014 r. może być wyższy od prognozowanych przez bank 2,2 proc.

"Pomimo zmienności na rynkach finansowych i podwyżki stóp procentowych na styczniowym nadzwyczajnym posiedzeniu banku centralnego, twarde dane wskazują, że gospodarka pozostaje dość odporna" - napisano w nocie BNP Paribas.

Z kolei sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 7,0 proc. rdr po wzroście o 10,7 proc. rdr w styczniu. W ujęciu mdm sprzedaż spadła o 1,6 proc.

BANK CENTRALNY NIE ZWOŁA NADZWYCZAJNEGO POSIEDZENIA

Prezes tureckiego banku centralnego (CBRT) Erdem Basci poinformował, że bank nie zwoła nadzwyczajnego posiedzenia, a nad obniżką stóp zastanowi się podczas spotkania zaplanowanego na 24 kwietnia.

"Basci na spotkaniu z lokalnymi inwestorami brzmiał dużo bardziej gołębio niż podczas niedawnego spotkania w Lonydnie" - napisano w komentarzu Bank of America/Merrill Lynch.

W pierwszym tygodniu kwietnia premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał bank centralny do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia i obcięcia stóp procentowych.

"Basci raczej nie sprzeciwia się koncepcji obniżek, ale kwestionuje sposób ich przeprowadzenia, sugerowany przez premiera" - napisano w komentarzu BofA/ML.

"Naszym zdaniem CBRT i rząd wciąż wolą szybkie działania doraźne od bolesnych działań, które poprawiłyby strukturalne nierównowagi makroekonomiczne" - dodano.

Na zwołanym pod koniec stycznia nadzwyczajnym posiedzeniu turecki bank centralny podniósł stopy procentowe. Stopa repo wzrosła z 4,5 do 10 proc.

DEFICYT C/A W II OBNIŻYŁ SIĘ

Deficyt na tureckim rachunku obrotów bieżących w lutym wyniósł 3,19 mld USD wobec 4,93 mld USD w styczniu po rewizji.


WĘGRY

INFLACJA STABILNA, BLISKA ZERU

Inflacja CPI w marcu wyniosła 0,1 proc. rdr, tyle samo, co w lutym. W ujęciu mdm inflacja wyniosła 0,2 proc. Inflacja bazowa obniżyła się w marcu do 2,7 proc. rdr z 2,8 proc. rdr w lutym.

"Znaczące spowolnienie inflacji w ostatnich miesiącach wynika głównie z obniżek cen energii" - napisano w nocie BNP Paribas.

"Rząd już zatwierdził dalsze obniżki, które nastąpią w kwietniu i wrześniu, dlatego spodziewamy się w kolejnych miesiącach bardzo niskiej presji inflacyjnej, pomimo ożywienia popytu konsumpcyjnego" - dodano.

Zdaniem banku, węgierski bank narodowy w kwietniu obniży stopy procentowe o 10 pb, sprowadzając główną stopę do poziomu 2,5 proc.

Bank Erste prognozuje, że inflacja na koniec roku wyniesie 2,3 proc., ale w komentarzu po danych ekonomiści zaznaczyli, że "konieczne są dalsze obniżki prognoz dla ścieżki inflacji".

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA ROŚNIE SZYBCIEJ OD OCZEKIWAŃ

Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 8,1 proc. rdr wobec oczekiwań 5,9 proc. rdr.

"Dane te, w połączeniu z mocną sprzedażą detaliczną i handlem zagranicznym potwierdzają, że ożywienie ma solidne i szerokie fundamenty" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Bank spodziewa się, że wzrost w I kw. 2014 r. mógł przyspieszyć do ok. 3 proc. rdr z 2,7 proc. w IV kw. 2013 r.


CZECHY

INFLACJA BLISKA ZERU, DROŻEJE TYLKO ŻYWNOŚĆ, NAPOJE I TYTOŃ

Inflacja w marcu trzeci miesiąc z rzędu wyniosła 0,2 proc. rdr.

"Ceny żywności, napojów i tytoniu pozostały jedynymi kategoriami ze znaczną dodatnią kontrybucją, pomagając uniknąć scenariusza deflacyjnego, dodając 1,0 pkt. proc. do CPI w marcu" - napisano w nocie grupy Erste.

PRODUKCJA ROŚNIE, MOTOREM PRZEMYSŁ SAMOCHODOWY

Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 6,7 proc. rdr, 1,7 proc. mdm. Był to odczyt lepszy od oczekiwań ekonomistów.

"Tak jak w poprzednich miesiącach, najsilniejszym motorem wzrostu jest cały sektor samochodowy" - napisano w komentarzu banku CSOB.

"20-procentowy wzrost nowych zamówień wskazuje, że czeska gospodarka odżywa i można się spodziewać kolejnych obiecujących odczytów w następnych miesiącach" - dodano.

BEZROBOCIE SPADŁO BARDZIEJ OD OCZEKIWAŃ

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,3 proc. wobec 8,6 proc. w lutym. Ekonomiści spodziewali się spadku do 8,4 proc.


RUMUNIA

INFLACJA W DÓŁ DO 1,0 PROC. RDR, WZROST PRODUKCJI SPOWOLNIŁ DO 9,1 PROC. RDR

Inflacja w marcu wyniosła 1,0 proc. rdr wobec oczekiwań 1,2 proc. i wobec 1,1 proc. w lutym. Ceny żywności spadły o 2,2 proc. rdr, a usług o 4,1 proc. rdr.

"Spodziewamy się przyspieszenia inflacji, gdyż naszym zdaniem luka popytowa jest już zamknięta" - napisano w komentarzu Bank of America/Merrill Lynch.

"Ponadto efekt niesamowitych zbiorów wygaśnie przed końcem II kwartału i spodziewamy się, że na koniec roku ceny żywności będą rosły o 4 proc. rdr" - dodano.

BofA/ML spodziewa się, że rumuński bank centralny utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie aż do końca III kw. i pod koniec roku dokona pierwszej podwyżki.

Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 9,1 proc. rdr po wzroście o 9,9 proc. rdr w styczniu. W ujęciu mdm produkcja spadła o 1,3 proc.(PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)