Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

16.12. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na wtorkowych decyzjach banków centralnych w Czechach, Turcji i na Węgrzech. W poprzednim tygodniu...

16.12. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na wtorkowych decyzjach banków centralnych w Czechach, Turcji i na Węgrzech. W poprzednim tygodniu wzrost tureckiego PKB w III kw. okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 4,4 proc. rdr. Z kolei inflacja na Węgrzech zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 0,9 proc. rdr.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Wtorek: decyzja węgierskiego, czeskiego i tureckiego banku centralnego. Ekonomiści na Węgrzech spodziewają się obniżki stopy referencyjnej o 20 pb do 3,0 proc., a w Czechach i Turcji oczekują pozostawienia stóp procentowych bez zmian.

Czwartek: dane o wynagrodzeniach na Węgrzech.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,19 proc. do 27,4939 za euro, forint osłabił się o 0,49 proc. do 301,683 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,93 proc. do 2,7993 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,17 proc. do poziomu 4,1764 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 2,0 proc. do poziomu 955,86 pkt, węgierski BUX spadł o 0,22 proc. do poziomu 18.424,72 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 0,94 proc. do 74.065,00 pkt., a WIG spadł o 1,83 proc. do poziomu 51.761,82 pkt.


CZECHY

UMOWA KOALICYJNA NIE PRZEWIDUJE PODWYŻEK PODATKÓW W '14

Czeskie partie: CzSSD, ruch ANO i KDU-CzSL zaprezentowały w piątek umowę koalicyjną. Łącznie partie mają 111 miejsc w 200-osobowej izbie niższej parlamentu. Zgodnie z ustalonym wspólnym programem podatki pozostaną bez zmian, zostanie obniżony VAT na niektóre produkty oraz mają wzrosnąć emerytury.

Bohuslav Sobotka, szef Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) podkreślił, że jego rząd nie będzie dążył do permanentnej chaotycznej reformy, dlatego też w przyszłym roku nie będzie podwyżek podatków. Przewodniczący Akcji Niezadowolonych Obywateli (ANO) miliarder Andrej Babisz zaznaczył, że choć podatki pozostaną bez zmian, to państwo będzie się starać zwiększyć ich ściągalność.

Zgodnie z ustaleniami umowy od 2015 roku miałby zostać obniżony podatek VAT na leki, książki, artykuły dziecięce i żywność dla najmłodszych. Ciągle jeszcze dyskutowana jest kwestia podatku sektorowego dla regulowanych gałęzi gospodarki. Jego wprowadzenie miałoby zwiększyć wpływy do budżetu o 4 miliardy czeskich koron (ponad 600 mln zł).

Umowa koalicyjna przewiduje też waloryzację emerytur o wysokość inflacji. Zostanie również przywrócona ulga podatkowa dla pracujących emerytów. Z kolei płaca minimalna - obecnie 8500 koron (ok. 1300 zł)- ma zostać podniesiona do poziomu 40 proc. średniej krajowej pensji.

Ponadto umowa zakłada zniesienie wszystkich opłat regulacyjnych w służbie zdrowia, za wyjątkiem opłaty za udzielenie pomocy w ramach ostrego dyżuru. Chodzi szczególnie o zniesienie opłaty regulacyjnej w przypadku wizyty u lekarza oraz opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu.

Teraz umowa koalicyjna musi zostać zatwierdzona przez walne zjazdy wszystkich trzech partii, co ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.


TURCJA

WZROST PKB W III KW. 4,4 PROC. RDR WOBEC 4,5 PROC. w II KW.

Wzrost PKB w III kw. wyniósł 4,4 proc. rdr wobec 4,5 proc. rdr w II kw. Ekonomiści oczekiwali spowolnienia wzrostu do 4,1 proc. rdr. W ujęciu kdk PKB wzrósł o 0,9 proc. po wzroście o 2,0 proc. w II kw. i 1,5 proc. w I kw.

"Wyższy od oczekiwań odczyt wynika głównie z lepszego wzrostu spożycia gospodarstw domowych, które urosło o 5,1 proc. rdr" - napisano w komentarzu TEB.

"Dane kolejny raz pokazały, że aktywność gospodarcza jest odporna, pomimo zmienności na rynkach finansowej i ostrzejszej polityki banku centralnego. Części składowe wzrostu nie nastrajają zbyt optymistycznie jeśli chodzi o ograniczenie nierównowag, tj. wysokiego deficytu obrotów bieżących i inflacji, gdyż wzrost jest napędzany głównie przez silny popyt krajowy" - dodano.

Także ekonomiści Wells Fargo oceniają, że wzrost pozostaje niezrównoważony i w zbyt wielkim stopniu opiera się na popycie krajowym.

Z kolei ekonomiści Erste Group ocenili, że szczegóły wzrostu PKB są "zachęcające" i podnieśli w komentarzu do odczytu prognozę wzrostu w 2013 r. do 3,8 proc. z 3,6 proc., podtrzymując jednocześnie prognozę wzrostu o 4,2 proc. w 2014 r.

DEFICYT C/A W X NIŻSZY NIŻ W IX

Deficyt bilansu płatniczego wyniósł w październiku 2,9 mld USD wobec 3,3 mld USD we wrześniu. 12-miesięczny kroczący deficyt wynosi 60,9 mld USD. Zdaniem ekonomistów ING dane są zgodne z oczekiwaniami. Jednocześnie zwracają oni uwagę na zakłócenia bilansu C/A przez handel złotem.


WĘGRY

CPI W XI BEZ ZMIAN 0,9 PROC. RDR

Inflacja CPI w ujęciu rdr w listopadzie zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów wyniosła 0,9 proc., tyle samo, ile w październiku. W ujęciu mdm ceny spadły o 0,1 proc.

"Oznacza to, że obniżka cen energii o 11,1 proc. od listopada wpłynie jedynie na dane za grudzień, czyli miesiąc, w którym ludzie zapłacą niższe rachunki" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

"Spodziewamy się, że inflacja CPI spowolni w zasadzie do zera, a w 2014 r. pozostanie bardzo niska. Niższe odczyty CPI wesprą kolejne obniżki stóp. Spodziewamy się cięcia o 20 pb w przyszłym tygodniu i o dalsze 50 pb w 2014 r." - dodano.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen paliw i żywności, wyniosła 3,5 proc. rdr.

"Inflacja bazowa jest wyższa ze względu na ceny usług finansowych, tytoniu i alkoholu. Bez tych czynników wyniosłaby ona tylko ok. 1,4 proc. rdr." - napisano w komentarzu Barclays Capital.

"Jednak, z jakiegoś powodu, bank centralny nie bierze pod uwagę obniżek cen administracyjny przy obliczaniu inflacji bazowej" - dodano.


RUMUNIA

CPI W XI OBNIŻYŁ SIĘ DO 1,8 PROC. RDR

Inflacja CPI w listopadzie wyniosła 1,8 proc. rdr wobec 1,9 proc. rdr w październiku. Ekonomiści spodziewali się odczytu 2,2 proc. rdr. W ujęciu mdm ceny były stabilne.

"Ceny żywności spadły o 1,7 proc. rdr (i 0,2 proc. mdm), a inflacja jest najniższa od maja 2012 r. Oczekuje się, że inflacja pozostanie ok. 2 proc. rdr w I połowie 2014 r." - napisano w raporcie Wood&Co.

(PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
światfinansegiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)