Trwa ładowanie...
d23p3fz
20-05-2015 10:54

EuroRating obniżył rating BPS do CCC, perspektywa negatywna

Warszawa, 20.05.2015 (ISBnews) - Agencja ratingowa EuroRating obniżyła poziom ratingu kredytowego nadanego Bankowi Polskiej Spółdzielczości o dwa stopnie do CCC z B. Jednocześnie utrzymana została negatywna perspektywa ratingu, podał EuroRating.

Share
d23p3fz

"Kolejne obniżenie poziomu oceny wiarygodności kredytowej Banku Polskiej Spółdzielczości wynika z nadal pogarszającej się sytuacji finansowej banku. Rok 2014 był kolejnym, w którym BPS wygenerował wysoką stratę netto (na poziomie jednostkowym 155 mln zł, wobec 117 mln zł straty w 2013 roku), do czego przyczyniły się przede wszystkim bardzo duże odpisy na utratę wartości kredytów udzielonych klientom korporacyjnym" - czytamy w komunikacie.

EuroRating podkreśla, że w 2014 roku wartość kredytów z utratą wzrosła o prawie 800 mln zł, tj. o niemal połowę, a udział tych kredytów w łącznym portfelu kredytowym banku wzrósł do 29% (wobec 19,2% na koniec 2013 r.). Ponadto, bank miał na koniec 2014 roku przekroczone dopuszczalne w ustawie Prawo bankowe limity koncentracji ekspozycji kredytowych dla grupy podmiotów powiązanych kapitałowo.

Współczynnik wypłacalności banku obniżył się do 7,7% na poziomie jednostkowym oraz do zaledwie 6,9% na poziomie skonsolidowanym na koniec 2014 r. Współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 dla grupy BPS spadł natomiast do 4,2%. Bank na koniec ub. roku nie spełniał wymogów kapitałowych.

EuroRating zaznaczył, że bierze pod uwagę fakt, iż Bank Polskiej Spółdzielczości, w ramach zatwierdzonego przez KNF programu naprawczego, przeprowadził w lutym b.r. emisję nowych akcji o wartości ok. 60 mln zł oraz obligacji podporządkowanych na kwotę 46 mln zł. Prawdopodobnie pozwoli to bankowi na podwyższenie współczynników wypłacalności ponownie nieznacznie powyżej minimalnych wymaganych poziomów. Jednak przy bardzo niskiej jakości portfela kredytowego BPS istnieje duże ryzyko, że bank nadal będzie musiał tworzyć odpisy na utratę wartości należności, co oznaczałoby kontynuację generowania strat i ponowne obniżenie wskaźników kapitałowych banku.

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo dalszego obniżenia ratingu nadanego BPS w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

(ISBnews)

d23p3fz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23p3fz