Trwa ładowanie...
notowania euro
07-06-2016 12:30

Eurostat podał dane o PKB w krajach UE. Zobacz, jak zareagowało euro

Dane pochodzące z europejskiego urzędu statystycznego na chwile wstrząsnęły europejską walutą.

Eurostat podał dane o PKB w krajach UE. Zobacz, jak zareagowało euroFot: EU Flagga/flickr (CC BY-SA 2.0)
d32sciu
d32sciu

Publikacja danych Eurostatu sprawiła, że tuż po godzinie 11:00, notowania euro wyrażone w polskiej walucie gwałtownie spadły. Europejski urząd statystyczny poinformował, że gospodarka strefy euro w ujęciu rocznym urosła w pierwszym kwartale o 1,7 procent, a całej Unii Europejskiej o 1,8 procent. Polska w tym zestawieniu plasuje się w pierwszej połowie stawki, ale gorzej wypadamy w zestawieniu kwartalnym.

Za euro we wtorek przed południem trzeba było zapłacić 4,34 zł. To o jeden grosz mniej w porównaniu do ceny z rana. Gwałtowna reakcja została jednak szybko skorygowana i rynek walutowy powrócił do wcześniejszego poziomu.

Warto pamiętać, że europejska waluta jest tańsza w stosunku do złotego w porównaniu do ceny z ubiegłego tygodnia, kiedy wynosiła 4,39 zł. W sumie euro tanieje od 24 maja, kiedy było wyceniane na 4,45 zł.

Zobacz, jak zmieniała się cena euro od 24 maja

d32sciu

O 11:00 europejski urząd statystyczny podał, że wzrost PKB w strefie euro wyniósł w pierwszym kwartale 1,7 procent w ujęciu rocznym. Odnotowano również 1,8 procent wzrostu PKB dla całej wspólnoty europejskiej. Porównując dane do czwartego kwartału ubiegłego roku, wzrost wyniósł odpowiednio 0,6 procent i 0,5 procent.

Eurostat odniósł również opublikowane dane do wyników gospodarki Stanów Zjednoczonych. PKB w USA wzrosło w pierwszym kwartale o 2 procent w ujęciu rocznym i o 0,2 procent w porównaniu do czwartego kwartału 2015 roku.

W porównaniu do poprzedniego kwartału, największym wzrostem może pochwalić się Rumunia (+1,6 procent kwartał do kwartału) i Cypr (+0,9 procent kwartał do kwartału). Wśród krajów, w którym PKB zmalało były Węgry (-0,8 procent kwartał do kwartału), Grecja (-0,5 procent kwartał do kwartału) oraz Polska (-0,1 procent kwartał do kwartału).


Źródło: money.pl/Eurostat

Nasz kraj wypada za to lepiej w danych rocznych. Rok do roku PKB w Polsce wzrósł o 2,6 procent. W rocznym zestawieniu najwyższy wzrost osiągnęła jednak Rumunia i Szwecja (+4,2 procent rok do roku). Najsłabiej pod tym względem wypadła Grecja (-1,4 procent rok do roku).

d32sciu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32sciu