Ewentualne przedłużenie FCL bez wpływu na rating Polski - agencje ratingowe
05.05. Warszawa (PAP) - Kwestia ewentualnego odnowienia umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o dostępie do elastycznej linii kredytowej (FCL) nie rzutuje na rating polskiego...
05.05.2010 | aktual.: 05.05.2010 07:08
05.05. Warszawa (PAP) - Kwestia ewentualnego odnowienia umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o dostępie do elastycznej linii kredytowej (FCL) nie rzutuje na rating polskiego długu - oceniają analitycy agencji ratingowych.
"Przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej nie ma natychmiastowego wpływu na ratingi Polski. FCL została przyznana Polsce w uznaniu jej relatywnie solidnych fundamentów i by chronić ją od potencjalnych ruchów na globalnym rynku kapitałowym, które nie byłyby związane z charakterystyką kraju. Przy solidnych fundamentach nie spodziewamy się, by brak dostępu do FCL miał znaczący wpływ na wiarygodność Polski" - poinformował PAP Kai Stukenbrock, analityk agencji Standard&Poor's.
"Z naszej perspektywy dostęp do FCL ma nieznacznie pozytywny wpływ na wiarygodność Polski. Jednak w przypadku, gdyby umowa o linii kredytowej nie została przedłużona, nie miałoby to wpływu na rating. Polska przetrwała najgorszy okres 2008-09 bez żadnej pomocy z zewnątrz. Rząd i bank centralny, jeśli zajdzie taka potrzeba, mają także dostęp do funduszy z UE i EBC. FCL jest dodatkowym zabezpieczeniem w warunkach dużej zmienności" - poinformował PAP Kenneth Orchard, wiceprezes agencji Moody's.
"Naszym największym zmartwieniem w przypadku Polski jest sytuacja fiskalna. Utrzymywanie obecnego deficytu budżetowego sytuuje dług rządowy na ścieżce, której nie da się utrzymać. Moody's zakłada, że rząd rozpocznie poważną konsolidację fiskalną w 2011-12 r., co ograniczy deficyt do akceptowalnych poziomów. Jeśli to nie nastąpi, perspektywa ratingu może zostać zmieniona na negatywną" - dodał.
W środę, o godz. 12.00 odbędzie się briefing na temat stanowiska zarządu Narodowego Banku Polskiego w sprawie Elastycznej Linii Kredytowej (FCL). W briefingu udział weźmie wiceprezes NBP, prof. Witold Koziński - poinformowało biuro prasowe NBP w komunikacie.
W oświadczeniu wydanym 30 kwietnia Zarząd NBP poinformował, że jego zdaniem obecnie nie jest zasadne ponowne ubieganie się przez Polskę o udostępnienie przez MFW Elastycznej Linii Kredytowej (FCL). Jednak w przypadku gdyby minister finansów uznał za zasadne uzyskanie przez Polskę dostępu do FCL w związku z wystąpieniem czynników fiskalnych, NBP będzie gotów poprzeć starania rządu w tym zakresie.
Jak wcześniej poinformowało PAP źródło rządowe, na początku tego tygodnia minister finansów miał się zwrócić do NBP o podpis pod wnioskiem o przedłużenie dostępu do FCL. (PAP)
fdu/ ana/