Exact Systems: Polacy 77% aut kupili na rynku wtórnym, 23% w salonie
Warszawa, 06.10.2016 (ISBnews) - 77% Polaków kupiło samochód na rynku wtórnym, a 23% w salonie, wynika z badania AUTOwybory Polaków zrealizowanego przez instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems.
Blisko połowa gospodarstw domowych w Polsce posiada dwa samochody, 15% - trzy auta.
"Polski park samochodów osobowych liczy ponad 20 mln sztuk i od wielu lat konsekwentnie rośnie. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł aż o 3 mln. Niestety, jak wynika ze zrealizowanego badania, zdecydowana większość z nich to samochody używane. Na trzy zakupione auta z rynku wtórnego przypada tylko jedno nowe. Takiej sytuacji sprzyjają nasze krajowe regulacje prawne, czyli podatek akcyzowy zależny od wartości i pojemności pojazdu oraz brak ograniczeń dotyczących importu używanych samochodów po wejściu do Unii Europejskiej. Żeby zmienić decyzje zakupowe, zarówno polscy konsumenci, jak i firmy, potrzebują wsparcia od rządu. Na przykład w postaci dopłat do zakupu nowego samochodu, jak to miało miejsce w Hiszpanii, czy poprzez rezygnację z obostrzeń w doliczeniu VAT, z czym mieliśmy do czynienia na Słowacji" - powiedział dyrektor rozwoju sprzedaży w Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji Jacek Opala, cytowany w komunikacie.
Aż 90% kierowców w wieku 18-24 lata i 25-34 lata kupiło samochody używane. Najrzadziej natomiast na taki zakup decydowali się Polacy od 35 do 44 roku (67% wskazań). Auto z rynku pierwotnego częściej nabywały osoby, które ukończyły uczelnię wyższą (29%) oraz najzamożniejsi Polacy zarabiający powyżej 7 tys. zł (37,5%). W gospodarstwach, gdzie dochód nie przekraczał 2,5 tys. zł, ten odsetek wyniósł 12%. Najwięcej właścicieli używanych aut mieszka na wsi - 80,5%, wynika z badania.
6% samochodów ma nie więcej niż 2 lata, a 15% to auta 2-5-letnie. Autami liczącymi więcej niż 10 lat jeździ 52% zapytanych. Najczęściej najstarszymi pojazdami poruszają się osoby z wykształcenie podstawowym - niemal połowa z nich posiada 16-letnie lub starsze modele. Im wyższe wykształcenie, tym więcej osób, które posiadają samochody nowsze, im większe miasto, tym więcej najmłodszych aut. Na wsi tylko co dwudzieste ma poniżej 2 lat, a w miastach pow. 500 tys. mieszkańców - co dziesiąte, podano także.
"Ponad 60% samochodów kupionych jako nowe posiada silnik benzynowy. Samochody z rynku wtórnego najczęściej mają silnik diesla (45%). Częściej niż pozostali na benzynowy silnik decydowały się osoby powyżej 60. roku życia (62% wskazań), posiadające wykształcenie podstawowe (65%) i mieszkające w największych miastach (65%)" - czytamy w badaniu.
Z kolei 0,2% zapytanych odpowiedziało, że ma auto z napędem hybrydowym.
Badanie zostało zrealizowane na próbie osób potrafiących odpowiedzieć na pytania dotyczące zakupu, napraw i awarii posiadanego samochodu (N=600) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,05%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w sierpniu i wrześniu 2016 roku.
(ISBnews)