Faktyczny upadek Grecji zignorowany
Dzisiejszy dzień przynajmniej w teorii zapowiadał się burzliwie. W piątek wieczorem ISDA podjęła decyzję o uruchomieniu greckich CDS-ów, a w sobotę dane z Chin zaskoczyły wyraźnie negatywnie.
12.03.2012 17:53
Dzisiejszy dzień przynajmniej w teorii zapowiadał się burzliwie. W piątek wieczorem ISDA podjęła decyzję o uruchomieniu greckich CDS-ów, a w sobotę dane z Chin zaskoczyły wyraźnie negatywnie.
Jednak inwestorzy zignorowali te informacje i najwyraźniej przyjęli postawę wyczekującą przed jutrzejszym komunikatem amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Atmosferę oczekiwania wyraźnie podkreślały skromne obroty oraz niewielkie zmiany głównych indeksów. Co prawda krótko po otwarciu doszło do zniżek na głównych parkietach, ale sytuacja w miarę szybko została opanowana. Warto dodać, że opanowana była tymczasowo gdyż po południu niedźwiedzie jeszcze raz próbowały zaatakować i ustanowiły nawet nowe sesyjne minimum na indeksie WIG20. Jednakże i tym razem byki zdołały wybrnąć z tej niekomfortowej sytuacji. Widać było jednak wewnętrzną słabość popytu, który bronił rynku niejako z obowiązku, a nie przekonania.
Spokojny handel z jednej strony był pochodną braku publikacji ważnych danych makroekonomicznych, a z drugiej zignorowaniem wcześniejszych informacji. Inwestorzy nauczeni zeszłotygodniowym doświadczeniem, kiedy o negatywnych informacjach z Chin szybko zapomniano, tym razem w ogóle nie chcieli reagować na fatalne dane o największym od przynajmniej 22 lat deficycie handlowym Państwa Środka. Otóż w lutym chiński eksport wzrósł zaledwie o 18,4% w relacji rocznej, wobec prognoz przekraczających 30%. Z kolei import zwiększył się o 39,6% r/r, czyli więcej niż wskazywały oczekiwania. Słabe dane są teoretycznie zapowiedzą luzowania polityki gospodarczej za Wielkim Murem, ale mówi się o tym od dawna, a oficjele są wyraźnie powolni w spełnianiu zachcianek inwestorów.
Inną informacją była decyzja specjalnego komitetu ISDA, że w przypadku Grecji wystąpiło tzw. „wydarzenie kredytowe”, co skutkuje uruchomieniem CDS-ów. Przypomnę, że po upadku Lehman Brothers, uruchomienie CDS-ów o wartości nieco ponad 5 mld dolarów wywołało rynkowy kataklizm. Teraz uruchomienie greckich CDS-ów na kwotę rzędu 3,2 mld dolarów wywołało spadek indeksu S&P500 o ok. 0,2%. Różnica ogromna, ale zapominać nie można o tym, że do upadku Hellady rynek miał szansę przygotować się przez ostatnie dwa lata, o zakończeniu nie mogło więc być mowy.
Sama sesja zakończyła się zwyżką indeksu krajowych blue chipów o kosmetyczne 0,27%. Tym samym inwestorzy zignorowali problemy Chin i przypieczętowany upadek Grecji. Po raz kolejny okazuje się, że liczy się tylko jedno – dopływ świeżego pieniądza. Właśnie dlatego jutrzejsza decyzja Fedu już dzisiaj paraliżuje zachowania inwestorów.
Łukasz Bugaj
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |