Trwa ładowanie...
d1eesco
30-11-2015 13:37

FAMMU/FAPA: Eksport drobiu z Polski poza UE wzrósł o 24,8% r/r w I-IX

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Share
d1eesco

Warszawa, 30.11.2015 (ISBnews) - Eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu z Polski poza Unię Europejską wzrósł o 24,8% r/r w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. i wyniósł 128,47 tys. ton, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/ FAPA), powołując się na dane Komisji Europejskiej.

Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 1 024 805 ton drobiu, co oznacza spadek o 1,6% r/r, podano w raporcie.

"Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 13%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o jedną czwartą. Wysyłki z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii zmalały z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone w pierwszej połowie roku, z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8" - czytamy w raporcie.

Największymi odbiorcami drobiu z UE w okresie styczeń-wrzesień br. były były ponownie kraje afrykańskie - RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska i Hongkong. Wysyłki do Rosji zmalały do ok. 1,2 tys. ton, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego. Wzrosły natomiast znacząco dostawy na Filipiny, do Chin, Wietnamu, Ghany i na Ukrainę, a także w mniejszym stopniu do RPA i Arabii Saudyjskiej. Niższa niż przed rokiem była sprzedaż do Hongkongu, Jemenu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Beninu.

d1eesco

"Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2015 r. wyniósł ok. 602 tys. ton i był o 0,2% wyższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (55% całkowitego przywozu), jednak przy spadku wysyłek o 6,3% w skali roku do 330 tys. ton. Brazylia zmieniła preferowane kierunki zbytu dla swojego drobiu, zmniejszając dostawy do UE, wzrosło także spożycie w kraju. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, wzrosły w ciągu roku o 11% do 208 tys. ton. Trzecim dostawcą drobiu do UE stała się Ukraina, która ulokowała na rynku unijnym ok. 25 tys. ton mięsa kurcząt, o dwie trzecie więcej niż przed rokiem" - podano także w materiale.

(ISBnews)

d1eesco
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eesco
d1eesco