FAMMU/FAPA: Eksport drobiu z Polski poza UE wzrósł o 36% r/r w 2016 r.

Warszawa, 27.03.2017 (ISBnews) - Eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu z Polski wzrósł wolumenowo o 36% r/r w okresie od stycznia do grudnia 2016 r. i wyniósł 250 608 tys. ton, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA), powołując się na dane Komisji Europejskiej.

Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 1,5 mln ton drobiu, co oznacza wzrost o 7,3% r/r, podano w raporcie.

"Głównymi eksporterami drobiu poza ugrupowanie były tradycyjnie Holandia, Francja i Polska. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 17%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o 36%" - czytamy w raporcie.

Największymi odbiorcami drobiu z UE w ubiegłym roku były RPA, Hongkong, Arabia Saudyjska, Benin i Filipiny. O wysokim wzroście wywozu do RPA zadecydowała informacja o planach wprowadzenia przez tamtejsze władze środków ochronnych w imporcie unijnego drobiu, czyli ceł importowych w wysokości 13,9% na mrożone elementy kurcząt z kością. Zastosowanie tych restrykcji może znacznie obniżyć unijny eksport na rynek południowoafrykański na korzyść dostawców z USA, którzy zaczęli w ubiegłym roku wykorzystywać nowy kontyngent importowy na 65 tys. ton elementów kurcząt z kością, podkreślono w materiale.

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w 2016 r. wyniósł 835,9 tys. ton i był o 3,3% wyższy niż rok wcześniej.

"Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (54% całkowitego przywozu), przy wzroście wysyłek o 1% w skali roku do 450 tys. ton. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, wzrosły o 6% do 290,6 tys. ton. Zwiększyły się również dostawy drobiu z Ukrainy (+21% do 39,6 tys. ton), Chile (+29% do 21 tys. ton), a zmalały z Chin (-9% do 22,2 tys. ton) i Argentyny (-25% do 6,1 tys. ton)" - podano także w materiale.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)