FAMMU/FAPA: Eksport zbóż wzrósł o 7% r/r do 5,3 mln ton w I-XI 2016 r.
Warszawa, 06.02.2017 (ISBnews) - Eksport zbóż wzrósł do 5,3 mln ton w ujęciu ilościowym w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2016 roku, tj. o 7% więcej w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA), powołując się na dane CIHZ (na podstawie opracowania ZSRIR). Import w tym okresie wzrósł do 1,3 mln ton zbóż co oznacza wzrost o blisko 40% r/r.
"W rozpatrywanym okresie największy udział w wywozie miała pszenica i mieszanka żyta z pszenicą - 74%, co przekłada się na blisko 4 mln ton ziarna. Na drugim miejscu znalazła się kukurydza z 13% udziałem (707 tys. ton), a na trzecim - żyto (7% i 393 tys. ton)" - czytamy w raporcie.
Po stronie importu odnotowano przywóz w wysokości 1,3 mln ton, tj. o blisko 40% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku.
"Wartość zakupów wyniosła 275,8 mln euro. Saldo wymiany handlowej zbożami było dodatnie - 638 mln euro, chociaż należy odnotować jego pogorszenie w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 10,4%" - czytamy także.
Jak podaje FAMMU/FAPA, według wstępnych danych CIHZ, w pierwszych jedenastu miesiącach zeszłego roku polski eksport pszenicy i mieszanki żyta z pszenicą wyniósł 3,96 mln ton, przekraczając tym samym wynik odnotowany za cały 2015 rok. "Ubiegły rok był więc trzecim z kolei, w którym polski eksport przekraczał 3 miliony ton. Wszystko wskazuje na to, że ostateczny rezultat sprzedaży za 12 miesięcy 2016 roku może być powyżej 4 mln ton. Polska dołączyła tym samym do grona liczących się eksporterów pszenicy wśród krajów UE" - czytamy także.
"W ubiegłym roku pojawiły się doniesienia o wzmożonym imporcie kukurydzy do Polski z Ukrainy. Rzeczywiście według oficjalnych danych, przywóz z tego kraju w pierwszych 11 miesiącach roku się zwiększył do 151,3 tys. ton, w porównaniu do 82,6 tys. ton w analogicznym okresie sezon wcześniej. Wydaje się jednak, że taka wielkość zakupów nie powinna stanowić zagrożenia dla kształtowania się cen na rynku krajowym, zwłaszcza przy znacznej nadwyżce importu nad eksportem" - podsumowano w raporcie.
(ISBnews)