FED może osłabić złotego

Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty w rejonie wczorajszych minimów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2596 PLN za euro, 3,1819 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4595 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ponownie wzrosły i wynoszą aktualnie 3,859% w przypadku obligacji 10-letnich.

FED może osłabić złotego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Przemysław Jach

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przebiegało pod znakiem zamykania pozycji zakładających umocnienie polskiej waluty. Inwestorzy, podobnie jak na pozostałych walutach wchodzących w skład CEE, redukowali swoją ekspozycję na rynki emerging markets w obawie, iż FED może zapowiedzieć ograniczenie programu QE. Analogiczny scenariusz obserwowaliśmy na rynku polskiego długu, gdzie przedwczorajsza realizacja zysków nabrała tempa, a rentowności benchmarkowych 10-latek osiągnęły poziom 3,89%. Z kraju warto zwrócić uwagę na wczorajszą wypowiedź J. Hausnera z RPP, często traktowanego jako decydenta, którego głos przesądzał o ostatnich obniżkach. Przedstawiciel RPP powiedział, iż stopy zbliżają się do „adekwatnego poziomu” w związku z czym nie wykluczył dalszej obniżki. W szerszym ujęciu rynek spodziewa się, że RPP w lipcu obetnie stopy o 25pb. bazując na najnowszej projekcji makroekonomicznej NBP.

W trakcie dzisiejszego handlu poznamy odczyt dot. produkcji przemysłowej w maju (oczek. -0,8% r/r) oraz będziemy świadkami aukcji długu zaoferowanego przez MF. W przypadku wskaźnika przygotowanego przez GUS rynek liczy się z możliwym mocniejszym spadkiem produkcji (nawet -2,4% r/r) głównie z uwagi na mniejszą ilość dni roboczych w analizowanym okresie. Również z punktu widzenia gospodarczego wydaje się, iż lipcowa projekcja NBP będzie miała znacząco większy wpływ na RPP. Kluczowym wydarzeniem sesji będzie bez wątpienia wieczorna decyzja FOMC w zakresie stóp procentowych i konferencja po posiedzeniu. Ostatnie tygodnie mijały pod znakiem eskalacji obaw, iż Ben Bernanke zdecyduje się zapowiedzieć możliwe ograniczanie programów QE. W przypadku realizacji takiego scenariusza bardziej ryzykowne aktywa, a więc również waluty emerging markets, mogą znaleźć się pod wyraźną presją sprzedających.

Z rynkowego punktu widzenia aktualny układ notowań wskazuje, iż pierwsza część handlu może przynieść próbę odreagowania wczorajszych spadków na złotym głównie za sprawą możliwej korekty wzrostowej na długu. W szerszym ujęciu liczyć się będzie jednak FED, gdzie jakiekolwiek zaostrzenie stanowiska odebrane zostanie jak sygnał do wyjścia z walut CEE, w tym złotego.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)